Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Cumhuriyet Kupası Orta Mesafe Triatlon Yarışı’ nda genel klasmanda birincilik kupası Ali Atlan’ ın olurken, kadınlar genel klasman kupası Berrak Irmak’ ın oldu.
Erkeklerde en iyi parkur zamanını yapan Milli Triatlet Ali Atlan, 4:24:24’ lük finiş zamanı ile yarışın genel klasman birincisi oldu. Atlan’ nın 33 saniye ardından gelen Nuri Acar kendi evinde, 4:24:57 ile genel klasman ikincisi olurken, Dinçer Yılmaz da 4:35:41’ lik finiş zamanı ile genel klasman üçüncüsü oldu.
Kadınlarda ise en iyi parkur zamanını tecrübeli Milli Triatlet Berrak Irmak yaptı. Irmak 5:25:11’lik zaman ile bitiş çizgisini geçti. Irmak’ ın en yakın rakibi olan Beste Tuğba Önal, 5:33:30’ luk finiş zamanı ile ikinci olurken, onun 11 saniye ardından gelen Martine Nolan, 5:33:41’ lik finiş zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı.
Yarışı en yüzme etabının en hızlı triatleti Ali Atlan oldu. Yüzmeden 29:38 saniyede sudan çıkan Ali Atlan, 100m’ leri yaklaşık 1:30’ altında bir ortalama ile yüzerken, bisiklet etabındaki en hızlı atlet ise 2:21:43 saniyelik bisiklet süresi ile Nuri Acar oldu. Acar’ ın 90km’ lik parkurdaki hız ortalaması yaklaşık 38.5km/saat oldu. Koşudaki en iyi parkur zamanı ise yüzmede olduğu gibi yine Ali Atlan’ ın oldu. Atlan, 21km’ yi 1:18:10 saniyede tamamlarken kilometre pace ortalaması 3:42 km/dakika oldu. Cumhuriyet Kupası erkekler genel klasman sıralamasında ilk 10′ da yer alan atletler 5 saatin altında finiş gördü. Ardından gelen 10′ cudan 30′ uncuya kadar sıralanmış olan atletler 5 ila 5:30 saat arasında, 30′ cudan 60 ıncıya kadar sıralanan atletler 5 ila 6 saat arasında 60′ cıdan 90 nıncıya kadar sıralanan atletler 6 ila 7 saat arasında finiş görürken, 7 ila 7:30 arasında iki atlet finiş gördü. Yalnızca üç atlet Cut off zamanı (Yarışın resmi bitiş süresi olan yedi buçuk saatlik süre) dışında finiş yaptı. Kadınlarda ise ilk üç atlet 5:25 ila 5:33 arasında bitiş çizgisini geçerken, dört ve beşinci sıradaki atletler altı saatin altında, altı, yedi, sekizinci sıradaki atletler yedi saatin altında, bir atlet de 7:30 sınırının hemen altında finiş gördü.
Toplam 147 sporcunun kayıt yaptırdığı Cumhuriyet Kupası yarışında 104’ ü erkek, 10’ u kadın olmak üzere toplam 114 atlet start aldı. Bu yıl Cumhuriyet Kupası yarışında 10 sporcu çeşitli nedenlerle finiş göremedi. Erkeklerde teknik arıza ve zorlanmaya bağlı nedenlerle toplamda 8 atlet yarışı terk etmek zorunda kalırken bir sporcu da kural hatası nedeniyle yarış dışı kaldı. Yarışmanın bisiklet etabında Ali Bıdı, Kemer yokuşu inişinde duran bir araca çarparak düştü. Turgut Esen ise sindirim sistemi rahatsızlığı nedeniyle medikal yardım almak zorunda kaldı. Deneyimli Milli Triatlet, Zülfü Karabulut ise koşu etabında kramp sebebiyle yarışı terk ederken, İlker İkier ve Ömer Kerem Erten de üşütmeye bağlı rahatsızlıkları nedeniyle yarışı terk ettiler. Kadınlar kategorisinde sadece Carole Muller, lastik patlaması nedeniyle yarışı terk etmek zorunda kalırken, diğer yandan görevli polis memurunun uyarısına rağmen bisiklet parkuruna dikkatsizce giren bir kadın yaya, Dustina Bailey ile çarpıştı. Yaya ve Bailey hafif şekilde yaralanıp medikal yardım aldılar. Bailey kısa süren tedavisini ardında yarışa devam etti ve yarışı tamamladı.
Yarış haftasında tüm yurtta etkili olmayan başlayan soğuk ve yağışlı hava Antalya’ da da kendini gösterdi. Yarıştan önceki gün akşamüstüne kadar süren yağışın yanı sıra denizin de hayli sert ve dalgalı olması birçok yarışmacıyı bir gün öncesinde oldukça tedirgin etti. Bölge için hafta boyu yapılan hava tahminlerinde yağmur ve fırtına uyarısı verilmiş olması bazı katılımcıların kayıt yaptırmasına karşın yarıştan çekilmesine neden oldu.
Cumhuriyet Kupası için Antalya’ ya gelen sporcular, bir gün öncesine kadar olan tedirginliklerinin aksine yarış sabahı oldukça farklı bir güne uyandılar. Pazar sabahı bir gün önceki yağmurdan eser kalmadığı gibi zemin kurudu ve hava açtı. Yarış günü güneşli ve ılık bir havanın yanı sıra denizde hafif solugan dalgası olduğu görüldü. Böylece bir gün önceki teknik toplantıda açıklanan son hava tahmin raporuna göre öğlen saatlerine kadar yağışın ara vereceği öngörüsü de doğrulanmış oldu.
Yarış sabahı Organizasyon Başkanı-Genel Koordinatör Alp İskin ve ekibi sabah 05’ de parkurun son hazırlıklarının tamamlanması için yarış bölgesine gelerek hazırlıklarına başlamasına karşın, Antalya’ ya ziyarete gelen bakan ve bazı milletvekillerinin ulaşım sıkıntısı yaşamaması nedeniyle Konyaaltı Sahil Yolu’ nun trafiğe kapanması saat 07:30’ da gerçekleşti. Diğer yandan denize duba atacak olan teknelerin kıyı şeridi yapısı gereği Konyaaltı sahiline yanaşamaması nedeniyle dubaları liman bölgesinden getirilmesinden dolayı startın 20 dakika kadar geç verilmesine yol açtı.
Geçtiğimiz yıllarda yüzme etabı yarış için belirlenmiş olan parkur, start alanı ile Boğaçay arasında olmasına karşın güvenlik nedeniyle bu yıl tam aksi istikamete verildi. Son yağışlarla birlikte denize çıkış debisi artan Boğaçay’ ın denizdeki akıntıları ve sporcuları olumsuz yönde etkileyeceği gerekçesi ile yarış organizasyon kurulu parkur değişikliğine gitti. Kadın ve erkek sporcuların aynı anda start aldığı yüzme etabı dikdörtgen şeklinde yerleştirilmiş dubalar arasında gerçekleştirildi. 24 derecelik deniz suyu sıcaklığı nedeniyle wetsuit kullanımına müsaade edilmezken yüzme etabında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.
Bu yıl bisiklet değişim alanı kurulumunda da oldukça farklı ve güvenli bir düzenlemeye gidildi. Bisiklet park askılıkları yolun deniz tarafındaki kaldırımlar boyunca tek sıra halinde kuruldu. Amaç sudan geç çıkan sporcuların geçmiş yıllarda olduğu gibi bulvar tarafındaki bisikletlerine ulaşmak isterken, daha erken çıkan ve bisiklet sürmeye başlamış sporcular ile çarpışmasını önlemekti. Tüm atletletler bisikletlerini askılıktan aldıktan sonra bir grup hakem numaratik düzende sıralanmış sporcu malzemelerinin yer aldığı sepetleri bulvarı ortasındaki kaldırıma taşıdılar. Amaç bisiklet etabını tamamlayan atletlerin koşuya güvenli geçişini sağlamaktı. Nitekim bisiklet etabını tamamlayan triatletler, kendilerine ait sepetlerini hakemler yardımı ile kolaylıkla bulurken bisikletlerini de emniyete alması için yine hakemlere teslim ettiler.
Sabah saatlerindeki ılık, güneşli ve sakin hava, öğlen saatlerine doğru yerine zamanla güneyli rüzgarlara bırakmaya başladı. Yavaş yavaş artan lodos öğlen 13 sularında yerini bulutlu bir havaya ardından da yavaştan başlayan yağmura bıraktı. Bu saatlerde çok az sayıda sporcunun bisiklet parkurunda olduğu görüldü ve yağmura rağmen herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Saat 14 sularında artan yağmur ve lodos, koşu parkurunun Minicity kavşağından değişim alanına kadar olan bölgede sporcuları olumsuz yönde etkiledi. Koşu etabında herhangi bir olumsuzluk yaşamazken, parkur kalan son üç atlet dışındaki tüm atletler yarış için belirlenmiş olan “Cut off” zamanını aşmadan bitişe geldi. Cut off zamanı dışında kalan sporcuların yarışı bitirmesine müsaade edilmesine karşın valilikten, araç trafiğin kapatılması için saat 16’ ya kadar süre alınması medeniyle bitiş bölgesi ve değişim alanında bulunan hakem, beslenme masaları ve bariyerler yoldan kaldırılmak zorunda kalındı. Antalya Spor Masörleri Derneği bitişe gelen tüm atletlere gönüllü olarak hizmet veren kuruluşlar arasında yer aldı.
Son atletin yarışı tamamlamasını ardından saat 17’ de Crown Plaza’ da ödül töreni gerçekleştirildi. Ödül törenine gelmesi beklenen Dış İşleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Pazar günü Alanya’ da yaşanan sel felaketi sebebiyle programını değiştirmek zorunda kalması nedeniyle törene katılamadı.
Bu yıl Konyaaltı Belediyesi Feslikan Toplantı Salonu’ nun kullanımı dışında organizasyona herhangi bir katkı vermezken Antalya Büyükşehir Belediyesi organizasyona destek verdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ nin verdiği desteğin haricinde bu yılki organizasyonda bir de ilk yaşandı. Yarış haftası desteğini çekeceğini açıklayan Konyaaltı Belediyesi’ ne alternatif olarak federasyon tarafından “Sivil Gönüllü İhtiyacı” duyurusu yapıldı. Antalya Road Runners topluluğu, Antalya Triatlon Takımı sporcuları sivil gönüllü olarak katılımının yanı sıra Antalya Muratpaşa Spor Lisesi gönüllüleri de resmi olarak organizasyona ilk yardım, gıda dağıtımı vb konularda çok önemli katkılar sağladılar.
Diğer yandan Gloria Olimpik Arena, Antalya Yemek firması, Deniz Ticaret Odası ve Crown Plaza organizasyonun resmi sponsorları arasında yer alan önemli kuruluşlar oldular.
Fotoğraf: Barış BARLAS
Hazırlayan: Alpay AKHUN