Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Antalya Orta Mesafe Triatlon Yarışı’ hazırlıkları tamamlanıyor. Son hazırlıkları yapılan yarışa geçtiğimiz yıllara göre ilgi daha fazla. Geçtiğimiz ilk iki yılın katılım rakamlarına göz atacak olursak;  2012’ de 5’ i kadın 64’ ü erkek toplam 69 atlet, 2013’ de 10 kadın, 76’ sı erkek toplam 86 atletin katıldığı orta mesafe yarışına haberin yapıldığı saate kadar olan süreçte bu yıl 13 kadın, 127’ ü erkek atlet olmak üzere toplam 140 atlet kayıt yaptırdı. Hatırlayacağınız gibi 2012’ deki ilk yarışın genel klasman kadınlar şampiyonu Milli sporcumuz Ece Bakıcı, erkeklerde de Fransız atlet Franchy Favre olurken, geçtiğimiz yılın kadınlar şampiyonu Fransız Estelle Marie Kieffer, erkekler şampiyonu ise yine Fransız Jeremy Morel olmuştu.
Yarış günü yaklaşırken katılımcılar için de bazı detaylar belli olmaya başladı. Meteorlojik tahminler yarış günü için yağış uyarısı veriyor. Beklenen hava sıcaklığı 22 santigrat derece ve 7km/s güneyli rüzgarların esmesi bekleniyor. Yarışın zaman ölçümü çipli sistem ile yapılacak. Yarıştan önceki gün yapılacak olan Teknik toplantı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Konyaaltı Belediyesi’ nin Feslikan Salonu’ nda gerçekleştirilecek. Yarış parkuruna ait teknik detaylar ise teknik toplantıda anlatılacak. Teknik toplantı öncesi sporcuların kayıt kontrolleri yapıldıktan sonra yarış çantalarının dağıtımı gerçekleşecek. Çantalarda, çip,  jel, bone, yarışmacı kask ile bisiklet numaralarının yanı sıra hatıra tişörtü ve havlusu bulunuyor. Yarış esnasında sporculara dağıtılacak olan katı ve sıvı beslenme ürünleri ise mevye, top kek, enerji içeceği, su ve kolalı içecek olarak belirlendi.
Teknik toplantının ardından verilecek olan makarna partisi ise yine aynı yerde Konyaaltı Belediyesi fuayesinde gerçekleştirilecek. Genel klasmanda dereceye giren 10 atlete Gloria Olimpic Arena tarafından konaklama ödülü verilecek. Bu ödül, erkeklerde ilk altıya kadınlarda ilk dörde giren sporculara, Gloria Olimpic Arena’ da iki kişi, üç gece yarım pansiyon konaklama şeklide. Ayrıca genel klasmanda kadın ve erkek sporcuların ilk üçüne kupa verilecek. Yaş gruplarında ise ilk üçe girenlere madalya verilirken tüm katılımcılara hatıra katılım madalyası verilecek.
Yarışa dair Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’ in kısa bir açıklaması oldu.
Hamdi Güneş:”Tüm hazırlıklar tamamlandı. Katılımın Çarşamba akşamına kadar 150’ ye yaklaşmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıllara göre katılım sayısında büyük bir artış var. Bu çok sevindirici bir durum. Parkurumuz geçen yılki ile aynı. Bu sene çok daha iyi bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Yarışımıza, Antalya’ nın resmi kurumları ev sahipliği yapıyor. Diğer yandan Deniz Ticaret Odası ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği yaptık. Yanı sıra Glorya Olimpik Arena’ da sponsorlarımız arasında yer alıyor. Katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Hazırlayan Alpay AKHUN