Haftasonunda ülkemizde bir ilk gerçekleştirildi. Ülkemizde triatlonun başlangıç yaptığı yer olan Alanya’ da ilk kez ITU Dünya Kupası yarışları koşuldu. Alanya’ da 24 üncü kez gerçekleştirilen traitlon yarışları bu yıl Dünya Kupası yarışlarına ev sahipliği yaptı. Elit sporcular, Dünya Kupası için start alırken gençler atletler Avrupa Kupası kapsamında, yaş grupları da özel yarış statüsünde start aldı.

Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan ITU Triatlon Dünya Kupası, Alanya Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu işbirliği ile 27-28 Eylül tarihlerinde Alanya’ da gerçekleştirildi. Son ayağı Türkiye’ de koşulan Dünya Kupası yarışları, toplam yedi ayaktan oluşuyor. Triatlon milli takımımızın ilk kez katılmaya hak kazandığı Dünya Kupası yarışları sporcularımız açısında ayrı bir önem teşkil ediyordu.

Dünya Kupası yarışların Cumartesi günü koşulan elit kadınlar kategorisi şampiyonu Hollandalı atlet Maike Caelers olurken, Pazar günü koşulan elit erkekler kategorisi şampiyonu ise İsviçreli triatlet Swen Riederer oldu.

Yarışlar, 27 Eylül Cumartesi sabahın erken saatlerinde start alan yaş grupları olimpik mesafe yarışı ile başladı ve Avrupa Kupası genç kızlar sprint mesafe yarışları ile devam etti. Günün son yarşı olan Dünya Kupası olimpik mesafe elit kadınlar yarışının koşulması ile son buldu. 28 Eylül Pazar sabahında ise yaş grupları sprint mesafe yarışları ile güne başlandı. Avrupa Kupası sprint mesafe genç erkekler ile devam eden yarışları, günün son yarışı olan Dünya Kupası elit erkekler olimpik mesafe yarışı takip  etti.

Elit Kadınlar

Cumartesi günü olimpik mesafe koşulan elit kadınlar kategorisine kayıt yaptıran 59 atletten biri start almazken 11 sporcu çeşitli nedenlerle yarışı tamamlayamadı. Ece Bakıcı ve İpek Öztosun’ nun da yarıştığı bu kategoride en iyi parkuru zamanı 1:59:31’lik finiş zamanı ile Hollandalı atlet Maike Caelers’ ın oldu.  ITU puan listesinde 2550.42 puanla 27 inci sırada bulunan 1990 doğumlu Caelers, Alanya’ da elde etti birincilikle bu yıl sezon başında katılmış olduğu Okyanus Kupası yarışlarından Pegasus OTU Sprint Triatlon Okyanus Kupası‘ ndaki ikinciliğinden sonraki en  iyi derecesini yapmış oldu.

Caelers’ in ardından gelen Çek atlet Vendula Frintova, 2:00:01 ile bitiş çizgisini ikinci sırada geçerken, ülkemizdeki yarışlardan tanıdığımız Yuliya yelistratova ise 2:00:02 ile yarışı üçüncü sırada tamamladı. Dünya Kupası’ nda ülkemizi temsilen yarışan Ece Bakıcı, 2:17:15’ lik finiş zamanı ile yarışı 44 üncü sırada tamamlarken, İpek Öztosun, 2:21:37’ lik zaman ile yarışı 47 inci sırada tamamladı.

Elit Erkekler

Pazar günü olimpik mesafe koşulan elit erkekler kategorisine kayıt yaptıran 72 atletten ikisi kural hatası sebebiyle yarış dışı kaldı. 12 triatlet çeşitli nedenlerle yarış terk ederken 58 atlet bitiş çizgisini geçmeyi başardı. Yarışlara ülkemiz adına Ali Mutlu ve Melih İlker Gücüyener’ in katılmasının yanı sıra bu yıl ITU adına yarışan Jonas Schomburg da katıldı. Bitiş çizgisini ilk geçen atlet 1:45:57’ lik zamanı ile İsviçreli sporcu Swen Riederer oldu. ITU puan listesinde 3778.62 puanla dokuzuncu sırada bulunan 1981 doğumlu Reiderer, bu yıl Genova ETU Avrupa Triatlon Kupası’ nda da bir birinciliği olan tecrübeli bir triatlet.

Riederer’ in altı saniye ardından finişe gelen İtalyan Alessandro Fabian, ikinci olurken, İspanyol David Castro Fajardo, 1:46:11’  lik zamanı ile üçüncü oldu. Jonas Schomburg, 1:49:29’ luk zamanı ile yarışı 37 inci sırada tamamlarken, Ali Mutlu, yarışı 1:53:44’ lük zaman ile tamamladı. Melih İlker Gücüyener ise yüzme etabında yarışı terk etti.

Genç Kızlar

Avrupa Kupası kapsamında sprint mesafe koşulan genç kızlar kategorisinde start alan 28 sporcunun tamamı bitiş çizgisini geçti. İlayda Kara, Sinem Özdil ve Yağmur Aydoğan’ ın da start aldığı bu kategoride Danimarkalı sporcu Alberte K. Pedersen, 1:03:59’ lük zamanı ile altın madalya sahibi oldu. Pedersen’ in yaklaşık 2 dakika ardından gelen İngiliz atlet Sian Raisley, 1:05:49 ile gümüş, Rus triatlet Tamara Maksiyanova ise 1:06:02’ lik zamanla bronz madalya sahibi oldu. Sporcumuz İlayda Kara elde ettiği 1:07:11’  lik zamanla ilk 10 atlet arasında yer alma başarısını gösterdi. Sinem Özdil, 1:14:36’  lik finiş zamanı ile yarışı 26 ıncı sırada tamamlarken, Yağmur Aydoğan, 1:18:14’ lük zamanı ile 28 inci oldu.

Genç Erkekler

Avrupa Kupası kapsamında koşulan yarışta 67 genç erkek triatlet start aldı. Sprint mesafe üstünden koşulan yarışta bir atlet kural hatası sonucunda yarış dışı kalırken üç atlet de çeşitli nedenlerden ötürü yarışı tamamlayamadı. İsviçreli atlet Max Studer elde ettiği 55:42’ lik zamanla birinci olurken, onun dört saniye ardından gelen takım arkadaşı Slyvain Fridelance, 55.46 ile ikinci oldu. İngiliz atlet Luke Penney ise Fridelance’ nin üç saniye ardından 55:49’ luk zamanla üçüncü oldu. Genç milli takımımız, Kutluhan Konuk, Ali Atlan, Arda Tümer, Caner Algün ve Gültigin er’ den oluşan beş triatletle katıldığı yarışta, en iyi zamanı Kutluhan Konuk yaptı. Konuk elde ettiği 57:54’ lük zamanla yarışı 27 inci sırada bitirdi. 59:17’ lik zamanla bitiş çizgisini geçen Ali Atlan 41 inci, 1:01:42’ ile Arda Tümer 51 inci, 1:02:06 ile Caner Algün 52 inci, 1:04:27 ile Gültigin Er 57 inci oldu.

Yaş Grupları Olimpik Mesafe

Cumartesi günü koşulan yaş gruplar olimpik mesafe yarışlarına az sayıda sporcunun ilgi gösterdiği görüldü. 40-49 yaş grubu olimpik mesafe yarışlarına katılan tecrübeli atlet Okan Ulaş, 30 atlet arasında ikinci oldu. Üç atletin start aldığı Kadınlar 20-29 yaş grubunda Bahar Saygılı altın, KKTC’ den Emine Uluçay gümüş, Merve Ceylan Bronz alırken, beş atletin start aldığı kadınlar 30-39 yaş grubunda Berrak Irmak Altın, Beste Önal gümüş, Nevval Yaşar bronz aldı. Dört kadın triatletin katıldığı kadınlar 40-49 yaş grubunda KKTC sporcusu Fazile Işık igümüş madalya aldı.

Yaş Grupları Sprint Mesafe

Pazar günü koşulan yaş grupları sprint mesafe yarışlarına da ilgi az oldu. Erkekler 16-19 yaş grubunda yarışan Ata Yahşi üçüncü olurken, Erkekler 20-29 yaş grubunda yarışan Fatih Azrak, altın Onur Calp, gümüş, Onur Fevzi Saydam, bronz madalya aldı. Erkekler 40-49 yaş grubunda yarışan Gökhan Özüm, gümüş madalya alırken, Ali İbrahim Öz, bronz madalya sahibi oldu. Kadınlar 16-19 yaş grubundaki tek katılımcı olan Melis Acar altın madalya sahibi olurken, kadınlar 20-29 yaş grubunda yarışan Ümran Aslan da bronz madalya sahibi oldu.

Hazırlayan: Alpay AKHUN