Tarihçemiz

TRİATLON’NUN DÜNYADAKİ TARİHÇESİ

Triatlon yarışmalarının tarihçesi 1978 yılında başlıyor.

İlk Triatlon yarışı 18 Şubat 1978 de Hawai adalarında Waikiki plajında yapılmıştır.

Cesur deniz komandosu John COKLİNS Waikiki yüzme yarışları, Hawai adası çevresinde yapılan bisiklet yarışı ile Honolu maratonunu birleştirmek fikri ile ortaya çıkıyor. Ve bu rüyası destek bulunca daha sonra yeni bir spor dalı olarak kabul edilerek, ilk Triatlon yarışmasına 15 kişi katılmış ve 12 kişi yarışı bitirebilmiş kazanan 11.46.58 derecesi ile Gordon HALLER birinci olan ilk triatloncu olmuştur.

TRİATLON’UN TÜRKİYE’DEKİ TARİHÇESİ

Ülkemizdeki ilk resmi triathlon denemesi,olimpik standartlarda (1,5 km yüzme, 40 km bisiklet ve 10 km koşu) ve resmi hakemlerin nezaretinde, 1988 senesinde, Eskisehir’de, NİHAT AYDIN tarafından 2 saat 59 dakika 43 saniye ile başarıyla tamamlanmıştır. Bununla birlikte kendisi de Türkiye’nin ilk triatleti olarak resmi kayıtlara geçmiştir.

Bağlantılı olarak 1989 senesinde TRT’ de yapılan ‘Türkiye’nin Rekorları’ adlı programın video görüntülerine buradan ulasabilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=Wy7iA-ntZMQ

Daha sonra Alanya’da Sporun Turizme katkısını yurtdışında gören bir kısım sporseverin çabaları ile İlk olarak 17 Ekim 1991 tarihinde Uluslararası boyutta bir organizasyon düzenlemiş bu organizasyon yerli ve yabancılar tarafından olumlu eleştiriler almasının akabinde geleneksel olarak düzenlenmesine karar verilmiş ve günümüze kadar giderek gelişen bir konuma ulaşmıştır.

Alanya’daki olumlu gelişmenin Devlet desteğinde sürmesini sağlamak ve yapılan organizasyonun sadece Alanya Triatlonu ile sınırlı kalmaması için Triatlon Sporu 1994 yılı sonunda Bisiklet Federasyonuna bağlanmış ve 2001 yılına kadar faaliyetlerini Bisiklet Federasyonu bünyesinde sürdürmüştür.

TÜRKİYE TRİATLON FEDERASYONU’NUN KURULMASI
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma kurulunun almış olduğu karar ile dönemin Spor Bakanı Sayın Fikret ÜNLÜ’ nün ve Gençlik Spor Genel Müdürü Sayın Kemal MUTLU’nun olurları ile 19 Aralık 2001 tarihinde “Türkiye Triatlon Federasyonu“  Bisiklet Federasyonu’ndan ayrılarak kuruldu.

Federasyonu kurma görevi; gerek Federasyon kuruluşlarındaki engin tecrübesi, gerek Ulusal ve Uluslar arası spor camiasındaki itibarı ile başarılı ve temiz bir spor geçmişi olan Sayın Halil KILIÇOĞLU’na verilmiştir.

Federasyon kurucuları ve ilk Yönetim Kurulu;
Ramazan ERÇİN(Asbaşkan),Emin MÜFTÜOĞLU(Asbaşkan),Suzan LİVTURİS, Maral ÖZTEKİN, Prof. Ömer ERENMAN, Prof. Vural AKARÇAY, Orhan MENGİ, Ahmet KUTLU, Ömer BAL, Recep YORULMAZ, Mustafa ERYAMAN, Oktay İŞCAN, Müfit KAPTANOĞLU, Önder EĞİLMEZLER, Selim GENÇERLER, Ahmet TAHILLIOĞLU, Akın TAŞKENT, Selahattin BEŞERLER, Şakir BERBER, Erol ÖZKAYMAK ‘tan oluşmuştur. Osman Nuri ÖZSEVİNÇ Genel Sekreterlik görevini üstlenmiştir.

Federasyon Yönetim Kurulu ve Kurullarını derhal oluşturan Sayın KILIÇOĞLU ilk icraat olarak dönemin ITU Başkanı Fransız Sayın Didier Lienhearf’ı Alanya Müsabakasına getirerek Dünya Triatlonu’na Türkiye’yi marka yapmak yolunda ilk adımı atmıştır. Camia’yı tek vücut haline getirerek birlik ve beraberlik içinde uyumlu bir yönetim anlayışı göstermiştir.
Kuruluşunda sadece 50 Lisanslı sporcusu,5 Spor Kulübü olan Federasyonu, 5 yılda 2000 den fazla sporcu ve 50’ye yakın kulübe ulaştırdı. Kuruluşunu takiben Antrenör ve Hakem kursları ile kendi hakem ve antrenörlerimizin yetiştirilmesi sağlandı. Yurt dışından getirilen dünyaca ünlü antrenörlerle,  kendi antrenörlerimize en son teknik ve eğitim desteği sağlandı. Ülkemizin Alanya, Erdek, Sapanca, Ahlat, Eğirdir, Köyceğiz, Marmaris, İstanbul, Kütahya Çeşme, Sinop, gibi birçok yerinde organizasyonlar gerçekleştirildi.

Federasyon Başkanlık görevini daha sonra 2004 seçimlerinde Sayın Korhan KILIÇOĞLU devralmış ve Triatlon Türkiye’de söz sahibi olmuştur. Yurt içinde birçok bölge de Triatlon’nun yanı sıra Duatlon branşı da canlandırılmıştır.
2006 Genel Kurulunda Sayın Halil KILIÇOĞLU tekrar Başkanlık görevini devralmış ve 2007 yılında “Turkiye Triatlon Federasyonu”  Altın yılını yaşamıştır. ITU Federasyon’umuzu başarı ile yaptığı 4 Uluslar arası müsabaka ile yılın Altın Federasyonu olarak ilan etmiş ve böylece Federasyon’umuz Dünya Triatlon tarihine geçmiştir.

Artık yeni hedefler ve ufuklarla “Türkiye Triatlonu” adım adım Dünya’da büyük başarılara ve Olimpiyat hedefine doğru ilerlemektedir.