Haftasonunda ETU Avrupa Kupası ve Akdeniz Şampiyonası Yunanistan’ ın Loutraki şehrinde koşuldu. Kısa adı MTF olan Akdeniz Triatlon Federasyonu ile Yunan Triatlon Federasyonu HTF tarafından gerçekleştirilen yarışa 19 farklı ülkeden 59 atlet katıldı. Hızlı bir parkurda sprint mesafe koşulan Loutraki Triatlonu, hem kıta kupası hem de bölgesel şampiyonaya puan veren bir yarış özelliğini taşıyor. Triatlon milli takımımız da beş sporcu ile 2014 Loutraki ETU Avrupa Kupası ve Akdeniz Şampiyonası’ na katılarak puan aradı.
Elit Erkekler
47 triatletin start aldığı elit erkekler kategorisinde, iki atlet tur yediği için iki atlet de teknik nedenlerden ötürü yarışı dışı kaldı. Norveçli Triatlet Kristian Blummenfelt, 54:39’ luk finiş zamanı ile altın madalyaya ulaşırken, onun dört saniye ardından gelen İsrailli atlet Shachar Sagiv, 54:43 ile gümüş, Hollandalı atlet Marco Van Der Stel ise 54:50 ile bronz madalya sahibi oldu. Yarışta Türk milli takımında en iyi zamanı Ali Mutlu yaptı. Mutlu, 57:46’ lık finiş zamanı ile yarışı 35 inci sırada tamamlarken, Ali Atlan, 1:02:31’ lik finiş zamanı ile yarışı 38 inci sırada tamamladı. Sindirim sorunu yaşayan Melih İlker Gücüyener üç kez istifra ettiği için yarışı terk etmek zorunda kaldı.
Elit Kadınlar
123elit kadın triatletin start aldığı kategoride İpek Öztosun dışında tüm sporcular bitiş çizgisini geçerek yarışı tamamladı. Kürsüdeki ilk iki sırayı İtalyan triatlerin domine ettiği yarış, hayli çekişmeli geçti. İtalyan atlet Elena Maria Petrini, 1:03:31 ile bitiş çizgisini ilk geçen atlet olurken, takım arkadaşı Alesia Orla onun bir saniye ardından bitiş çizgisini geçti ve İtalyan atletler duble yaptı. Fransız atlet Julia Nuvoix ise 1:03:45′ lik zaman ile çizgiyi üçüncü sırada geçen sporcu oldu. Sporcumuz Ece Bakıcı, 1:05:17’ lik zamanı ile yarışı dokuzuncu sırada tamamlarken, İpek Öztosun,  fren pabuçlarının teker jantına sürtmesi nedeniyle yarışı terk etmek zorunda kaldı.
Yarışla ilgili görüş ve izlenimleri Milli Takım Antrenörü Mert Onaran’ a sorduk.
Mert Onaran:”18-19 Ekim tarihinde yapılan Loutraki Avrupa Kupası ve Akdeniz Şampiyonası yarışına üç erkek, iki kadın sporcu ile katıldık.  Erkek sporcularımız Ali Mutlu, Ali Atlan ve Melih İlker Gücüyener, 19 Ekim Pazar günü saat 10.45′ te 47 kişi arasında start aldı. Sahil startı verilen yarışta sporcularımız su sıcaklığının 22 derece olmasından dolayı wetsuit kullanmadı. 1 Turdan oluşan etapta sporcular sudan 4 grup halinde çıkış yaptı. 7-8 kişilik bir ön grup, 15-20 kişi civarında ikinci grup ve kalabalık bir grubun hemen 10 saniye arkasında Ali Mutlu’ nun grup liderliğini yaptığı 11-12 kişilik üçüncü grup çıktı. Üçüncü grubun yaklaşık 40 saniye ardından Ali Atlan’ ın liderliğini yaptığı ve Melih İlker Gücüyener’ inde içinde olduğu 6-7 kişiden oluşan dördüncü grup sudan çıktı. Dördüncü grubun ardından iki kişi tek tek sudan çıktı. Hafif fakat sürekli çıkıştan ve dönüş yolunun inişten oluştuğu üç turluk parkurda ilk grup kaçmayı sürdürdü ikinci ve üçüncü grup birleşerek ana grubu oluşturdular. Dördüncü grupta Melih İlker Gücüyener, bisikletin son turuna girerken yaşadığı istifralardan ötürü yarışı terk etti. ilk grup yüzme çıkış farkı kadar süre ile koşu etabına başladı. Sporcumuz Ali Mutlu’ nunda içinde olduğu ana grup birinci grubun yaklaşık 20-25 saniye ardından değişim alanına girdi. Ana gruptan yaklaşık dört dakika sonra sporcumuz Ali Atlan’ ın bulunduğu üçüncü grup değişime ulaştı. Sudan tek tek çıkan iki sporcu ise tur yiyerek diskalifiye oldu. Tek gidiş olarak planlanan koşu etabı değişim alanının 5 km ötesindeki başka bir kasabada bitti. Sporcumuz Ali Mutlu, 57.46′ lık süresi ile birinci sporcudan üç dakika yedi saniye farkla finişe girdi ve puan aldı. Ali Atlan 1.02.31′ lik süresi ile 38. olarak yarışmayı tamamladı fakat yüzde %8′ lik süre sınırlamasına giremediği için puan alamadı. Aynı parkur ve şartlarda yapılan kadınlar yarışı saat 11.30′ da 13 kişilik katılımla başladı. Sporcularımız Ece Bakıcı ve İpek Öztosun altı kişiden oluşan ilk grubun 40 saniye arkasından gelen diğer ikinci altı kişilik grupta yer aldılar. Onların ardından da bir sporcu sudan tek başına çıktı. Değişim alanının çıkışında ayakkabısı ters dönerek gruptan beş altı saniye sonra yarışmaya başlayan İpek Öztosun ikinci grubun içine ilk 200 m. de katılmış oldu. Fakat yarışın ilk turunda arka freninin janta sürtmesi nedeni ile grupta tutunamayarak yarışı terk etti. ilk grubun 46 saniye süre farkı ardından sporcumuz Ece Bakıcı’ nında bulunduğu ikinci grup değişim alanına giriş yaptı. Ece Bakıcı, birinci sporcudan bir dakika 46 saniye süre farkı ile yarışmayı dokuzuncu sırada bitirerek Bakü Avrupa Oyunları için puan hanesine puan katarak yarışmayı tamamlamış oldu.”
Hazırlayan: Alpay AKHUN