Avrupa Triatlon Birliği ETU, geçtiğimiz gün resmi sitesinde yayınladığı haber duyurusu ile uluslararası sıralamayı takip eden tüm tiratletleri Alanya Triatlonu ile geleneksel 5k açık su yarışına davet etti.
ETU sıralamalarının yer aldığı haberin son kısmında sporcuları Alanya’ daki geleneksel organizasyona davet den bir açıklama mevcut.  Aşağıda, ETU’ nün web sayfasında yer alan haberin son kısmındaki yazının tercümesi ve Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’ in, ETU Başkanı Renato Bertrandi ile sporculara açık davetini okuyabilirsiniz.
ETU Sıralaması ve Alanya Final Sıralaması
“Alanya yarışına yaklaşık 9 hafta kala, Türkiye’de yaşanan olayları izliyoruz ve bu olaylardan ötürü yarışa gidip gidemeyeceğimizi merak ediyoruz. Sonuç olarak, bu kişisel bir karar ve herhangi bir faaliyete katılma kararı ETU’ya bağlı değildir. Bu nedenden dolayı, ETU ve Türkiye Triatlon Federasyonu arasında detaylı bir görüşme yapılmıştır.
Geçen yıl Alanya’da, 25.’si düzenlenen harika bir organizasyon yapıldı. Bu yıl 26. yıl olacak ve Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi GÜNEŞ, sizleri okumaya davet ettiğim 2 yazı gönderdi. Avrupa’daki en başarılı ve uzun soluklu yarışlardan biri olan Alanya yarışı sizlere düşük maliyetli konaklama, yüzme için en kaliteli denizi, koşu ve bisiklet için tamamen kapatılmış yolları ve en iyi seremonilerden birine katılma imkanı sunuyor. Ekim ayında hepinizi Alanya’da görmeyi dört gözle bekliyoruz.”
Sayın Başkan,
Ülkemizde geçen ay yaşanan darbe girişiminden dolayı 15-16 Ekim 2016 tarihinde yapılacak olan Alanya Triatlon yarışmasına triatletlerin gelmekte tereddüt ettiklerini hissediyoruz.
Türkiye’de olaylar kontrol altına alınmış her türlü sportif ve diğer faaliyetler güven ile yapılmaktadır. İlan edilmiş olan olağanüstü hal ise vatandaşların yaşamını değiştirmemektedir. Sadece hükümet yasal uygulamalarda daha hızlı hareket edebilmektedir.
Alanya Kaymakamlığı’na yazdığımız 03/08/2016 tarih ve 926 sayılı yazı ile yarışmanın yapılabilmesi için sorduğumuz soruya cevap gelmiştir. Alanya Kaymakamlığı 03/08/2016 tarih ve 4557 sayılı cevaplarında;
Alanya Ulusal Triatlonu, ETU Gençler Kupası, ETU Avrupa Kupası Finali ve ETU Yönetim Kurulu Toplantısının yapılmasında güvenlik sorunu olmadığı ve her türlü tedbirin alınacağı bildirilmiştir.
Alanya’da yapılacak etkinliklerin yapılması için federasyonumuz ve yerel organizasyon ile hazırlıklarımız devam etmektedir.
Yarışmalara katılacak olan tüm triatletlerimiz, antrenörlerimiz ile tüm misafirlerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz. 26 yıldır devam eden Alanya yarışları yine aynı güzellikte yapılacaktır.
Ek’teki kısa duyurunun da web sayfanızda yayınlanmasını rica ederim.
Saygılarımla.
   Hamdi GÜNEŞ
Federasyon Başkanı
26.ALANYA ETU GENÇLER KUPASI VE ETU AVRUPA KUPASI FİNALİ DUYURUSU
Değerli Ulusal Federasyonlar ve Triatletler,
Alanya’da 26 yıldır yapılmakta olan Triatlon yarışmaları bu yılda aynı heyecan ve güzellikte yapılacaktır. Alanya Kaymakamlığı ile Federasyonumuz her türlü güvenlik tedbirlerini alacaktır. Yerel organizasyon komitesi tüm hazırlıklarına devam etmektedir.
Ülkemizde yaşanmış olan anti demokratik kalkışma girişimi başarı ile önlemiştir. Tüm sportif faaliyetler güvenle yapılmaktadır.
Yarışmaya katılacak tüm triatletlerimizi ve misafirlerimizi bekliyoruz.
Selam ve sevgilerimle.
           Hamdi GÜNEŞ
        Federasyon Başkanı
Hazırlayan: ALPAY AKHUN