Geçtiğimiz haftasonunda elit kadın sporcularımız Esra Gökçek ve İpek Öztosun ETU Avrupa Kupası yarışları için Norveç’ de ter dökerken Yunus Schomburg da Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu’ nun İsviçre’ nin Nyon kentindeki gerçekleştirdiği FISU Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası’ nda mücadele verdi.
Norveç Tønsberg’ de 14 santigrat derece gibi oldukça soğuk bir havada geçen ETU Avrupa Kupası Sprint Triatlon yarışları, olumsuz deniz suyu şartlarının yüzme etabını riske sokması nedeniyle yarışlar, LOC tarafından (Yerel Organizasyon Komitesi) sprint mesafe duatlon (4.8km- 20km- 2.4km) yarışına çevrildi. 18 ülkeden 25 triatletin start aldığı yarışlarda sporcularımız Esra Gökçek ve İpek Öztosun yaşadıkları bazı olumsuzluklar nedeniyle beklenen dereceleri elde edemediler. İlk koşuda 10 saniye zaman cezası alan Ukraynalı Yuliya Yelistratova’ nın 58:17 ile şampiyon olduğu yarışta Esra Gökçek, toplamda 1:02:26 ile 18 inci olurken İpek Öztosun, 1:04:16 ile 23 üncü oldu.
Öte yandan erkek elit triatlet Yunus Schomburg FISU Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası’ nda gümüş madalya kazanarak çok önemli bir başarı elde etmiş oldu. 22 ülkeden 66 triatletin katıldığı yarışta İngiliz Sheldon Grant, 1:46:57 ile bitiş çizgisini geçerek şampiyon olduğu yarışta Schomburg, 1:47:21 ile bitiş çizgisini ikinci sırada geçen sporcu oldu. Fransız Leo Bergere ise 1:47:50’ lik zamanı ile bronz madalyaya uzandı.
Haftasonu üç sporcumuzun yurtdışında verdiği mücadeleyle ilgili olarak Teknik Koordinatör Andrea Gabba’ nın görüşlerini aldık.
Gabba: “ Jonas bu yaz katıldığı üç önemli yarışta Türk Triatlonu için tarihi sonuçlar elde etti. Nitekim Nyon’ da gerçekleşen Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası’ nda müthiş bir gümüş madalya kazandı, bu çok önemli. Jonas Nyon’ da çok iyi yüzdü fakat bisiklet etabında büyük grup lider grubu yakaladı ve T’’ ye yaklaşık 30 kişiden çok büyük bir paketle girdiler. Yunus, koşuya oldukça hızlı başladı ve altın madalya için kilometrelerce mücadele etti. İngiliz atlet Grand Sheldon ise Yunus’ dan daha hızlı koşarak altın madalyaya ulaştı. Jonas, 66 atlet arasından ikinci olarak Türk bayrağını gururla podyuma taşımış oldu. Bildiğiniz gibi Yunus, bu yarıştan önce iki ayrı Dünya Triatlon Serisi yarışına katıldı. Hamburg’ da istikrarlı bir 19’ unculuk elde etti. Fakat ondan iki hafta önce Stockholm’ de inanılmaz bir yarış çıkardı ve yedinci oldu. Yunus’ un elde ettiği bu yedincilik Dünya Triatlon Şampiyonası ve Dünya Kupası’ nde elde ettiğimiz en iyi derece oldu.
.Diğer yandan geçtiğimiz haftasonunda elit kadın takımımız (23 yaş altındaki kadınlar takımımız gitti ve gerçekten çok genç bir takım.) Norveç’ de koşulan ETU Kupası’ na gitti. Bu yarışa federasyon İpek, Esra ve Ece’ yi  davet etti fakat maalesef Ece bu yarışa katılmadı. Norveç’ de yarış günü hava koşulları oldukça kötüydü. 12 derece gibi soğuk ve rüzgarlı bir havanın yanı sıra deniz suyu da bulanık ve 13 santigrat dereceydi. Bu olumsuzlular bizim sporcularımızın yarışa odaklanmasına engel teşkil etmedi. Yarış sabahı saat 06:30’ da (yarıştan 2:30 saat önce) Yerel Organizasyon Komitesi, yüzme etabını iptal etti ve yarış triatlondan duatlona çevirdi. Tabi bu durum bizim yarış planlarımızı değiştirdi. (Esra iyi bir yüzücü, İpek de iyi bir koşucu) Birkaç dakikada her iki sporcumuzda 5km’lik tırmanışlı koşu, 20km’ lik teknik bisiklet parkuru ve 2.5km’ lik son koşu için hazır hale geldiler. Start verildiği andan itibaren her iki atletimizi de çok hızlı bir şekilde yarışa başladılar. İlk koşuda her ikisi de üst seviyedeki en iyi 15 triatlet arasında yer almayı başardı. (Start listesinde 30 atlet vardı) İpek 20 saniye kadar Esra’ dan hızlı koştu. He iki triatlemiz de olimpik sporcu olan Yuliya Yelistratova’ dan 1 dakikada daha yavaştılar. (ITU’ nün web sayfasındaki zamanlar yanlış yazılmış) İlk koşu 18 dakika olacak 14 değil ) Esra, ikinci grupta kalmak için çok sıkı bir takip içerisindeyken T1 çıkışında ayakkabısını düşürdü.. Ayakkabısını tekrar giymesi ona 30 saniye kaybettirdi ve bu sorun yüzünden grubu kaçırdı. Öte yandan İpek ise maalesef bisiklet etabı boyunca sindirim problemi çekiyordu. İpek,  bazı turlarda Esra’ nın grubu ile beraber sürüş yapmasına karşın bu sıkıntıdan dolayı grubu kaçırdı ve son koşuda istediği kadar hızlı koşamadı ve 23 üncü oldu. Esra ise bisiklette hep grubu çekti ve gayet iyi koştu 18 inci oldu. Eğer ayakkabısını düşürmesydi. 12 inci ya da 14 üncü olabilirdi. Elbette şansızlıklar her zaman olabilir. Diğer yandan Esra’ nın daha fazla tecrübeye ihtiyacı var. Esra, ITU puanı alarak dünya sıralamasına girdi. ( İyi bir yüzücü için duatlondan puan almak çok iyi bir şey.) Norveç’ den sonra bizler gözümüzü gelecek ve son yarış olan Alanya ETU Kupasın’ na dikmiş durumdayız.” Dedi.
Hazırlayan: ALPAY AKHUN