Hafta sonun da koşulan İznik Triatlonu’ nun Elit Kadınlar Şampiyonu İpek Öztosun olurken, Elit Erkekler Şampiyonu Kutsal Batuhan Şanlı oldu. Genç kızlar kategorisinde Esra Nur Gökçek, genç erkeklerde Emirhan Altıntaş şampiyon olurken, yıldız kızlarda Sıla Özdemir, yıldız erkeklerde Osman Nuri Kanıgür şampiyon oldu. Minikler erkekler A3 kategorisinde Kıvanç Şahinkaya, minik kızlarda Melike Yılmaz altın madalyaya ulaştı. Yaş grupları erkeklerde en iyi parkur zamanına imza atan sporcu ise deneyimli atlet Merdan Çayır oldu. Yaş grupları kadınlar kategorisinde ise parkurun en hızlı kadın triatleti Çiğdem Gülgeç oldu ve altın madalyaya uzandı.
Tarihi şehir İznik bu yıl üçüncü kez triatlon yarışlarına ev sahipliği yaptı. Beş ayaktan oluşan Türkiye Triatlon Şampiyonası’ nın üçüncü ayağı olan İznik Tratlonu’ na katılım geçtiğimiz yıllara göre oldukça yüksek oldu. İznik’ te 2013 yılında 167, 2014’ de 181, 2015’ de 224 atlet kayıt yaptırdı. Bu yıl aynı tarihte yer alan Boğaziçi Yüzme Yarışı ve Run Fire Kapadokya gibi büyük organizasyonlara karşın İznik Triatlonu’ na ilgi yüksekti. Yarışlarda en fazla katılımcı sayısı 97 atlet ile yaş grupları erkekler kategorisinde olurken, onu 27 sporcu ile yıldız erkekler, 21 sporcu ile minik erkekler izledi. Yarışlarda 1 saat 50 dakikalık cut off kuralı uygulandığı için bu sürenin üstünde finişe gelen atletler resmi sonuç listesine DNF(Did not finish-bitiremedi) olarak kaydedildi.
Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun, İznik Belediyesi ile işbirliği ile gerçekleştirdiği yarışlara İznik Ticaret Odası ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları katkı verdi. Sprint ve süper sprint mesafe koşulan yarışlar oldukça sıcak ve güneşli bir havada gerçekleşti. Çipli ölçüm sisteminin kullanıldığı yarışların bisiklet etabında gölden gelen hafif bir rüzgar olsa da yarışmacıların performansına pek olumsuz bir etki yaratmadı. Minikler ve yıldızların süper sprint mesafe koştuğu yarışta, genç, elit ve yaş grupları sprint mesafede mücadele verdi. İznik Gölü liman mendireğinin önünde 750 metre yüzen atletler fiziki görünümü kareyi andıran bisiklet parkurunda 20km pedalladılar. Yer yer bozuk zemine sahip olan bisiklet parkuru sporculara zor anlar yaşattı. 5km’ lik koşu etabı ise sahil şeridine paralel kıyıdaki yolda koşuldu.
Diğer yandan yarışlar esnasında bazı istenmeyen kaza ve sakatlıklar yaşandı. Milli sporcumuz İpek Öztosun bisikletten düşerek kolundan hafif yaralanırken, yaş grubu sporcusu Emre Tacir de bisikletten düştü ve kolunda çatlak oluştu. İlk tedavileri yapılan sporcuların durumları iyi.
Öte yandan yarış parkurunun hafif kavisli viraj çıkışında bulunan görevli emniyet güçlerinin bir anlık dikkatsizliğinden yararlanarak kontrolsüzce izole edilmiş parkura giren bisikletli bir vatandaş ile Sitemkar Bolsoy çarpıştılar. Ferdi katılımcı Bolsoy’ un serçe parmağı kırıldı. Bisikletli vatandaşın başına da dokuz dikiş atıldığı öğrenildi.
İznik Devlet Hastanesi’ nde tedavi edilen sporcu ve kazaya karışan vatandaşın sağlık durumları, TTF Koordinatörü Alp İskin ve organizasyon komitesinde yer alan Antrenör Mehmet Zeki Sarı tarafından takip edildi. Tedavileri yapılan tüm sporcu ve kazazedelerin durumlarının iyi olduğu bilgisi Mehmet Zeki Sarı tarafından elimize ulaştı.
Bir diğer şansızlık yaşayan tecrübeli sporcu ise Ümran Aslan oldu. Aslan, koşu etabında ayağında oluşan stres kırığına rağmen yarışı tamamladı ve üçüncü oldu. Hastanede çekilen röntgen sonrasında Aslan’ nın ayak bileği ve tarak kemiğinde toplam üç stres kırığı tespit edildi.
Saat 14:30′ da yapılan ödül töreni sonunda yarışlar sona ermiş oldu.
İznik Triatlonu’ na katılan ve Türkiye Şampiyonası için puan takip eden sporcular, İznik Triatlonu yerine farklı organizasyonları tercih eden yaş grupları sporcularına karşın önemli bir avantaj sağlamış oldu. Şampiyonanın bundan sonraki ayağı 15 Ağustos’ da Eğirdir’ de koşulacak olan Eğirdir Triatlonu olacak. Yanı sıra Eğirdir, bu yıl hem Avrupa Kupası hem de aquatlon yarışlarına ev sahipliği yapacak.
Habere katkı veren Antrenör Mehmet Zeki Sarı’ ya teşekkür ederiz.
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin