Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun bu yıl ikinci kez gerçekleştirdiği Türkiye Aquatlon Şampiyonası final yarışları Denizli’ de koşuldu. TTF’ nin GSİM işbirliği ile gerçekleştirdiği final yarışları Pamukkale Üniversitesi yerleşkesi havuzunda yapıldı. Yılın son yarışında Türkiye Küçükler Aquatlon Şampiyonası yarışlarının yanı sıra yıldız, genç ve elit aquatlon yarışları koşuldu.
2004-2005 doğumlu 44, 2002-2003 doğumlu 47 sporcunun katıldığı yarışların sonuçları Türkiye Küçükler Aquatlon Şampiyonası sonuçlarını belirledi. Aynı gün puansız koşulan yıldız, genç ve elitler yarışlarının yıldızlar kategorisinde 29, gençlerde 7, elit kategoride 8 aday elit kategoride 1 olmak üzere toplam 45 sporcu mücadele etti.
Denizli Aquatlon yarışların 2004-2005 doğumlu erkek sporcular kategorisinde Emirhan Çakır, birinci, Rüzgar Arıcı ikinci, Ayhan Şaşmaz üçüncü oldu. Aynı yaş grubunda kızlar kategorisinde Lara Çinko birinci, Başak Saatli ikinci, Ebrar Çalışkan üçüncü oldu. 2002-2003 doğumlu erkek sporcular kategorisinde Ali Yağız Önal birinci, Baturalp Ünlü ikinci, Burak Çağdaş üçüncü olurken, aynı yaş grubunun kızlar kategorisinde Beyaz Cesur birinic, Gözde Aleyna İlci ikinci, Zehra Çınargül üçüncü oldu.
Bilindiği gibi Türkiye Triatlon Federasyonu, küçük sporculara triatlonu tanıtmak, sevdirmek ve alt yapıya sporcu kazandırmak amaçlı olarak başlattığı toplam beş ayaktan oluşan Küçükler Aquatlon Şampiyonası yarışları, bu yıl 1 Haziran’ da Kütahya’ da başladı. Ardından Balıkesir, Konya, Eğridir’ de mücadele eden 2002-2003 ila 2004-2005 yaş grubundaki minik sporcular, Haftasonuda Denizli’ deki final yarışlarında elde ettikleri puanlara göre Türkiye Şampiyonası’ ndaki sıralamalarını da belirlemiş oldular.
2004-2005 doğumlu erkek sporcular arasında yıl boyu elde ettiği başarıları ile dikkat çeken Balıkesir Işık Spor’ dan Emirhan Çakır şampiyon oldu. Emirhan Çakır, yıl boyunca katıldığı yarışların üçünde kazandığı birinciliklerden elde ettiği toplam 6000 puanla, Türkiye Aquatlon Şampiyonu oldu. Çakır’ ın en yakın takipçisi olan ferdi katılımcı Rüzgar Arıcı ise toplamde elde ettiği 5993 puanla ikincilik kupasını almaya hak kazanırken, Altay Spor’ dan Berk Delibalta, 5924 puanla üçüncülük kupasını almaya hak kazandı. Bu kategoride Türkiye Küçükler Aquatlon Şampiyonası takım birincilik kupası Altay Spor Kulübü’ nün olurken, ikincilik kupası Bursa Albatros Spor Kulübü’ nün oldu. Şampiyona final yarışana katılamayan Elazığ GSİM, Bursa Mavi Yıldız ve Truva Deniz Sporları ise takım kupası alamadılar.
2004-2005 doğumlu kız sporcular arasında yıl boyunca istikrarlı bir başarı grafiğini sürdüren Gelibolulu ferdi katılımcı Başak Saatli Türkiye Aquatlon Şampiyonu oldu. Başak Saatli, yıl boyunca katıldığı beş yarışın üçünde kazandığı birinciliklerden elde ettiği toplam 6000 puanla sezonu lider olarak tamamladı. Saatli’ nin ardında ferdi olarak yine Gelibolu’ dan katılan Lara Çinko, toplam 5995 puanla Türkiye ikincisi, Bursa Mavi Yıldız’ dan Ecenur Öztürk ise  5987 puanla Türkiye üçüncüsü oldu. Türkiye Küçükler Aquatlon Şampiyonası küçük kızlar takım kupası ise sırası ile Balıkesir Işık Spor, Altay Spor ve Bursa Mavi Yıldız takımlarının oldu.
2002-2003 doğumlu küçük erkekler kategorisi Türkiye Aquatlon Şampiyonu Sinop Telvin Spor Kulübü sporcusu olan Ali Yağız Önal oldu. Önal, sezon boyunca elde ettiği birincilikler sayesinde elde ettiği toplam 6000 puan ile şampiyonluk kupasını kazandı. İkincilik kupası 5952 puan toplayan Balıkesir Işık Spor’ dan Fatih Davran’ ın oldu. Üçüncülük kupası ise toplamda 5922 puan toplayan Balıkesir Gençlik Kulübü sporcusu Hakan Tunç’ un oldu. Bu kategoride ise yalnızca Altay Spor takım halinde puan topladığı için tek başına Türkiye Küçükler Aquatlon Şampiyonu oldu.
2002-2003 doğumlu küçük kızlar kategorisinde Bursa Mavi Yıldız takımından Beyaz Cesur Türkiye Aquatlon Şampiyonu oldu.  Cesur, katıldığı üç yarışta aldığı birincilik ile toplam 6000 puana ulaştı. Profesyonel Sualtı takımı sporcusu Semina Çalışkan, toplamda elde ettiği 5977 puanla şampiyonda ikincilik kupasının sahibi olurken, Deniz Fidan Spor Kulübü sporcusu Bera Seçilmiş, 5957 puanla üçüncülük kupasının sahibi oldu. Türkiye Küçükler Aquatlon Şampiyonası küçük kızlar takım kupası sırası ile Bursa Mavi Yıldız, Balıkesir Işık Spor ve Bursa Albatros Spor takımlarının oldu.
Fotoğraf: Barış BARLAS
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin