8 Mart Pazar Pazar günü İzmir İnciraltı Kent Ormanı’ nda koşulan İzmir Duatlonu’ nda elit erkekler kategorisinde Altay Spor Kulübü nün milli atleti Ali Atlan yarışı 58:39′ luk zamanı ile ilk sırada tamamlarken, en yakın rakibi Antalya Triatlon Takımı’ nın başarılı antrenör ve sporcusu Zülfü Karabulut 59:07′ luk finiş zamanı ile ikinci oldu. Bu yıl ilk kez elit kategoride start alan Hira Spor’ dan Murat Ali Karadağ ise 1:00:58′ lik finiş zaman ile yarışı üçüncü sırada tamamladı.
Elit kadınlar kategorisinde ise Balıkesir Çelmak Spor’ n milli sporcusu Ece Bakıcı, 1:06:36′ lık finiş zamanı ile birincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazandı. Aynı kulübün bir diğer sporcusu Yağmur Aydoğan elde ettiği 1:15:45′ lik finiş zamanı ile ikinci olmaya hak kazanırken, Çanakkale PRF Sualtı Adamları Spor’ dan Hülya Kirenci, 1:22:52′ lik zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı.
Bu yıl izmir’ de dördüncü kez koşulan puanlı sprint mesafe duatlon yarışı aynı zamanda halk duatlonu yarışlarının da gerçekleştirildiği önemli bir yarış etkinliği oldu. 2015 sezonun ikinci duatlon yarışı olan İzmir Duatlonu,’ nun yarış afişleri yarış tarihinden yaklaşık iki hafta önce kentin merkezi yerlerindeki billboard tabelalarına asılmasına karşın olumsuz hava şartları yüzünden seyirci desteği beklenin altında kaldı. Koşu etabı İnciraltı Kent Ormanı içerisindeki ezilmemiş asfalt oval pistte gerçekleşen yarışın bisiklet etabı ise Kent Ormanı ile İnciraltı Karakolu arasındaki çift şeritli sıcak asfalt zemine sahip Bakü Bulvarı’ nda koşuldu. Hem organizasyon güvenliği, hem organizasyon kalitesi hem de teknik açıdan Avrupa Kupası yarışları ayarında gerçekleşen yarışlarda alınan tedbirler neticesinde istenmeyen sporcu-araç veya yaya karşılaşması yaşanmadı.
Diğer yandan federasyonun planlı faaliyet takviminde yer alan “Antrenör Akreditasyon Semineri” yarıştan bir gün önce Balçova Termal Otel’ de gerçekleştirildi. Aynı gün öğleden sonra İnciraltı Kent Orman’ ında yapılan parkur tanıtımın ardından makarna partisi verildi. Akşamüstü Balçova Termal Otel Seminer Salonu’ nda yapılan teknik toplantıya katılım yüksek oldu.  Teknik toplantı öncesi sporcuların kayıt işlemleri gerçekleştirildi. Teknik toplantıda kısa bir konuşma yapan Genel Sekreter Suat Öztin, yarışa gelen sporcunun mutlaka lisansını yanında bulundurması gerektiğini vurguladı. Öztin’ den sonra kürsüye gelen Genel Koordinatör Alp İşkin’ in, yarış parkurunu detaylı sunumunu yapmasının ardından toplantı son buldu.
Pazar sabahı gün doğarken başlayan yağmur nerdeyse tüm gün yağdı. Zaman zaman sağnak haline dönüşen yağmur, yarış parkurunun özellikle bisiklet etabının koşulduğu Bakü Bulvarı yol kenarlarında göllenmelere yol açtı. Yağışlı bir gün olmasına karşın 14 santigrat civarında seyreden hava sıcaklığı sporcuların performansında herhangi bir olumsuzluk yaratmadı. Tüm gün boyunca yağan yağmur altında mücadele veren sporcular sadece birbirleri ile değil aynı zamanda olumsuz hava şartları ve fiziki koşullarla da mücadele ettiler. 114′ ü yıldız, genç, elit, 2′ si bedensel engelli, 85′ i yaş grupları sporcusu olmak üzere toplam 211 lisanslı triatletin kayıt yaptırdığı yarışlarda 183 atlet start aldı, 181 atlet finiş gördü. İki sporcu teknik nedenlerden ötürü yarışı terk etmek zorunda kaldığı yarışlarda ıslak zemine bağlı olarak bazı sporcuların dönüş noktalarında kayarak düşmesine karşın üzücü bir olay yaşanmadı.
Halk Duatlonu yağmurlu hava nedeniyle geçtiğimiz yıla nazaran oldukça az sayıda katılımcıyla gerçekleşti. 15 kadın, 21 erkek toplam 36 lisanssız amatör sporcunun süper sprint mesafe olarak koştuğu “Halk Duatlonu” kategorisinde de heyecan büyüktü.  Özellikle minik sporcuların mücadeleleri aileleri tarafında büyük bir heyecanla takip edildi. 20 yaş altı kategoride 27, 20 yaş üstünde ise toplam 9 katılımcı start aldı. Halk Dualtonu’ nunda en renkli katılımcıları ise Gonca Ünal Sırrı Ünal çiftiydi.  Son iki yıldır, ailecek katıldıkları duatlon yarışlarında baba Sırrı Ünal’ın ın koşu etabında bisiklet römorkundaki küçük oğlunu iterek koşması ve bisiklet etabında da bisikletindeki çekiciye bağlayarak çekmesinin yanı sıra Anne Gonca Ünal’ ın onları beklemesi oldukça keyifli ve hoş görüntüler yarattı.
Yarışların sabah seansında yıldız, elit, genç sporcular, öğleden sonra yaş grupları ve lisanssız amatör katılımcılar start aldı. Bu yıl ilk kez yaş grupları için farklı bir uygulama gerçekleştirildi. Sabah seansı yarışları ve ödül töreninin sonuçlanmasının ardından öğlen değişim alanına giren yaş grupları ve aileleri için kolaylık sağlanmış oldu. Öğleden sonraki yarış ve ödül töreninin ardında İzmir Duatlonu sona erdi.
Son fotoğraf: Ünal çifti; Cyclingtr.com İbrahim AKARTUNA, 2014 Çiğli Duatlonu
Fotoğraflar: Barış BARLAS
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin