II. İznik Triatlonu’ nda Ali Mutlu elit erkekler kategorisi şampiyonu olurken, elit kadınlarda da Ceren Orhanlı şampiyon oldu. Yıldız kızlarda Damla Alkım Ölmez, yıldız erkeklerde Oktay Arıkan altın madalyaya ulaşırken, puansız koşulan gençler kategorisinde altın madalyaya ulaşan erkek atlet Erol Can Yaraş, genç kız atlet ise Sinem Özdil oldu.Yaş grupları erkeklerde bitiş çizgisini ilk geçen atlet Soner Oralkasım olurken, yaş grupları kadınlar kategorisinde de Virgine İnci Aslan bitiş çizgisini geçen ilk kadın sporcu oldu.
Türkiye Triatlon Federasyonu 2014 yılı faaliyet programı kapsamında yer alan II. İznik Triatlonu 29 Haziran’da İznik’ de gerçekleştirildi. 204 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışlar sprint mesafe üstünden koşuldu. Bu yıl ikinci kez koşulan İznik Triatlonu, gençler kategorisi haricinde yıldız, elitler, yaş grupları ve paratriatlon kategorilerine Türkiye Şampiyonası için puan verdi. Türkiye Triatlon Federasyonu, İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi’ nin ortak çalışmaları ile gerçekleşen yarışlar, yerli yabancı turistlerin ilgisini çekti.
Ramazan ayının ilk iki gününe gelen yarışlara olan ilgi beklenin üstünde oldu. Toplam 204 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışlarda 181 sporcu start aldı. Start alan kadın atletler erkek atletlere oranı %20’ de kaldı. Yarışlarda start alan toplam 181 atletin sadece 36’ sının kadın sporcu olması dikkatlerden kaçmadı.
İznik Triatlonu’ nda 21 sporcu teknik nedenler ve kural hatası yüzünden finiş göremezken toplamda 160 sporcu bitiş çizgisini geçmeyi başardı. En yoğun katılım yıldız erkekler kategorisi oldu. Bu kategoride, 34 sporcu kayıt yaptırmasına karşın, 30 sporcu start aldı, 28 sporcu da bitiş çizgisini geçti.
Katılımın yüksek olduğu bir diğer kategori yaş grupları +40 erkekler kategorisiydi. +40 erkeklerde 21 kayıta karşın 19 start gerçekleşirken, 18 atlet de bitiş çizgisini geçti.
En yüksek katılımcılı bir başka kategori ise +30 erkekler kategorisi oldu. +30 erkeklerde 18 kayıta karşın 18 start ve 18 finiş ile yarışlara en çok ilgi gören üçüncü sıradaki kategoriydi.
Geçtiğimiz ay Kütahya Triatlonu’ nda ilk kez takım halinde paratriatlon kategorisindeki sporcularını ile sezonu açan Melih Işıkçı koçluğundaki Doruk Spor, İznik Triatlonu’ na da biri kol biri bacak protezli iki paratriatlet ile yarışa katıldı.
Yarıştan önceki gün oldukça sert esen Poyraz, atletleri biraz olsun endişelendirse de, İznik yarış sabahı oldukça sakin bir güne uyandı. Sabah saatlerinde 28 santigrat derecelik hava sıcaklığının yanı sıra bulutlu ama bunaltıcı olmayan hava şartlarının yanı sıra sakin göl yüzeyi yarışlar için en uygun ortamı oluşturdu.
Yarışlar sabah 09:00 da yıldız erkekler ve onların üç dakika ardından yıldız kızlar startı ile başladı. 09:30’ da başlaması gereken yaş grupları startı, çip sisteminin ayarlanma çalışması yüzünden 10 dakika gecikmeli olarak verildi. Yaş gruplarında yarışan kadın triatler ise erkek sporcuların üç dakika ardından start aldı. Genç erkekler, aday elit ve elit erkekler startı saat 10:30’ da, üç dakika ardından da genç kadınlar, aday elit ve elit kadınlar startı verildi.
İznik gölündeki mendireğin içinden suya giren atletler, tatlı suda şamandıralarla belirlenmiş alanda bir tur yüzdükten sonra, İznik Belediyesi’ nin yarışlar için zemin çalışması yaptığı trafikten izole edilmiş oval benzeri bir parkurda birbirlerini görmeksizin tek yönde bisiklete bindiler. Sekiz tur bisiklet çeviren triatletler, bisiklet etabının ardından koşu etabı için Kayıkhane yönüne doğru koştular. Toplam iki turluk koşu etabını tamamlayan atletler yine kendileri için izole edilmiş olan bitiş bölgesine ulaşarak bitiş çizgisini geçti. Yarışlarda herhangi bir istenmeyen olay yaşanmadan tamamladı. Saat 14:00’ de yapılan ödül töreni ile yarışlar sona erdi. İznik Triatlonu’ nda görev yapan hakemlerin yanı sıra 30 kişilik gönüllü kadrosu da organizasyon ve sporculara destek verdi.
Yarışların en iyi parkur zamanını elit erkekler kategorisinde mücadele eden Balıkesir Belediye Işık Spor Kulübü sporcusu Ali Mutlu 1:03:50 ile ipe göğüslerken, Mutlu’ nun burun farkı ile arkasından finişe giren Altay Spor’ dan Ali Atlan, 1:03.50 ile ikinci, Antlaya Triatlon Spor’ dan Eren Akdağ ise 1:07:56 ile üçüncü oldu. Melih İlker Gücüyener, Kutsal Batuhan Şanlı Kiev’ deki ETU Avrupa Kupası yarışlarında mücadele ettiği için İznik’ de start alamadılar. (Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler elimize ulaştığı anda web sayfamızda yayınlanacaktır.)
Elit kadınlarda da en iyi parkur zamanını yapan atlet Balıkesir Belediye Spor Kulübü’ nden Ceren Orhanlı oldu. Orhanlı 1:15:22 ile bitiş çizgisini ilke geçen atlet olurken, onu 1:29:54 ile Antalya Triatlon Spor’ dan Semra Yetiş takip etti. Milli sporcularımız, İpek Öztosun, Berrak Irmak, Ece Bakıcı, Kiev’ deki ETU Avrupa Kupası yarışlarında mücadele ettiği için İznik’ de start alamadılar.
Yarışlara genç erkekler kategorisinde katılan Erol Can Yaraş bitiş çizgisini ilk geçen tiratlet oldu. Alanya Doğa Sporları Kulübü adına katılan Yaraş, 1:07:14’ lük zamanı ile altın madalyaya uzanırken, yine aynı kulüp adına yarışan Hasan Hüseyin Azkın, 1:08.11 ile gümüş, Sakarya Telekom’ dan Ahmet Can Kalyoncu ise 1:11:03 ile bronz madalya sahibi oldu. Caner Algün, Emirhan Altıntaş ve Arda Tümer Penza U23 Avrupa Şampiyonası yarışlarına katıldıkları için İznik’ te start almadı.
Genç kızlar kategorisinde ise Antalya Triatlon Spor’ dan Sinem Özdil, 1:20:23 ile birinci olurken, yine aynı kulüpten Tuğçe Karakaya, 1:22:21 ile ikinci, Gelibolu Yıldız Spor’ dan İrem Ceren Akan, 1:28:08 ile üçüncü oldu.
Yıldız erkekler kategorisinde bitiş çizgisini ilk geçen atlet İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kulübü’ nden Oktay Arıkan oldu. Arıkan, 36:14’ lük zamanı ile birinci oldu. Aynı kulüpten Hüseyin Hallaç 36:27 ile ikinci, Balıkesir Belediye Spor’ dan Emre Erdik ise 36:56 ile üçüncü oldu.
Yıldız kızlarda en iyi zamanı yapan sporcu Alanya Doğa Sporları’ ndan Damla Alkım Ölmez, 38:58 ile birinci olurken, Altay Spor’ dan Görkem Sıla Korkmaz, 41:25 ile ikinci, Alanya Belediye Spor’ dan Sıla Özdemir ise 41:26  ile üçüncü oldu.
Yaş gruplarında en iyi parkur zamanını +30 erkekler kategorisinde yarışan Antalya Triatlon Spor Kulübü sporcusu Soner Oralkasım oldu. Oralkasım, 1:07:57 ile yaş gruplarında bitiş çizgisini ilk geçen atlet olurken, onun ardından bitiş çizgisine ikinci sırada gelen triatlet +35 erkekler kategorisinde yarışan Babaeski Spor’ lu Fırat Dizman oldu. Dizman, parkuru 1:10:36 ile tamamladı. Ferdi katılımcı Arif Harun Arman ise 1:12:29’ lik zamanı ile en iyi parkur zamanını sahip olan üçüncü sıradaki atlet oldu.
Yaş grupları kadınlar kategorisinde ise yarışlara ferdi olarak katılan +24 Virgine İnci Aslan kadın katılımcılar arasında en iyi parkuru zamanını yapan triatlet oldu. Aslan, 1:23:43 ile bitişi çizgisini geçti. Ardından en iyi zamanı yapan sporcu Balıkesir Çelmak Spor’ dan  +24 sporcusu Çiğdem Gülgeç, 1:25:33 ile ikinci sırada bitiş çizgisini geçti. En iyi üçüncü zamanı yapan bir diğer +24 sporcusu ise İzmir Yüzme Triatlon Gençlik Spor’ dan Feyza Doğrucuoğlu Ertörün oldu. Ertörün, 1:29:28 ile en iyi üçüncü zamanı yapan atlet oldu.
Ödül törenine İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz (Triatlon Yönetim Kurulu Üyesi), İznik Belediye BaşkanıOsman Sargın, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Hıştıroğlu, Necati Tosun, Türkiye Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Aydoğan Ulaş, Organizasyon Komite Başkanı Alp Işkın, Triatlon Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, İsa Tamer Çelik, Nihat Çelikkollu, Cihat Bingöl, Basın Kurulu Başkanı Alpay Akhun, İznik Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Vekili Hüseyin Coşkun, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Dede katıldı.
Fotoğraflar: Eşref AYDIN
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin