2014 sezonu Salcano Triatlon Serisi yarışlarından ilki olan Taşucu Triatlonu’ bu yıl dördüncü kez koşuldu. Salcano’ nun sponsorluğunda gerçekleşen yarışlarda atletler sadece birbirleri ile mücadele etmekle kalmadı, sert Poyraz rüzgarının yarattığı olumsuz hava koşullarına karşı zorlu bir mücadele verdiler. Diğer yandan ulaşım güçlüğü ve olumsuz hava koşullarına karşın sezonun ilk yarışına katılım Türkiye ortalamasını yakaladı. Chip  sisteminde son anda gelişen teknik bir arızanın giderilememesi nedeniyle yarışların zamanları manuel olarak tutuldu.
Az sayıda elit sporcunun katıldığı yarışların elit erkekler kategorisinde Balıkesir Belediye Spor’ dan Ali Mutlu bitiş çizgisini ilk geçen sporcu olurken, elit kadınlar kategorisinde de Çelmak Spor’ dan Ece Bakıcı altın madalya sahibi oldu. Genç erkeklerde yine bir Balıkesir Belediye Spor atleti olan Kutluhan Konuk, genç kızlarda Alanya Doğa Sporları’ dan Damla Alkım Ölmez birincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazandı. Yıldız erkeklerde ise Alanya Belediye Spor’ dan Osman Nuri  Kanıgür, yıldız kızlarda da Alanya Doğa Sporları’ dan Sıla Özdemir kürsünün zirvesine çıkan atletler oldular.
Üçü yavru vatan Kıbrıs’ tan olmak üzere toplam 168 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışlarda 11 atlet start almadı. 138 atletin bitiş çizgisini geçtiği yarışların 3:30 dakikalık zaman barajına takılan 13 atlet cut off nedeniyle yarışma dışı kaldı. Yanı sıra altı atlet de çeşitli nedenlerden ötürü yarışı terk etmek zorunda kaldı. Yarışta yaşanan tek ve en büyük olumsuzluk, Kıbrıs’ tan yarışa katılan başarılı traitlet Kemal Elektrikçi’ nin parkura giren bir araçla çarpışması oldu. Seka kavşağında aniden yola fırlayan bir araca yandan çarpan Elektrikçi’ nin bisikleti kullanılamaz hale geldi. Hafif yaralanan Elektirikçi devlet hastanesine kaldırıldı. Hastahanede yapılan tetkiklerinde önemli bir sağlık sorunu tespit edilmeyen sporcunun tedavisinin tamamlanmasıyla birlikte aynı gün taburcu edildi. Konuyla ilgili olarak kazaya sebebiyet veren araç hakkında ilçe emniyet müdürlüğü soruşturma açtı.
Elitler
Sekiz elit erkek sporcunun kayıt yaptırdığı yarışta altı atlet start aldı. İlk iki sırayı Balıkesir Belediye Spor atletleri alarak duble yaptılar. Başarılı atlet Ali Mutlu 2:11:12’ lik en iyi parkur zamanı ile birinci olurken, Mutlu’ nun en yakın gtakipçisi takım arkadaşı Muhammet Onay oldu.  Onay, 2:14:15’ lik zaman ile ikinci olurken, Antalya Triatlon Spor Takımı antrenörü ve sporcusu olan Zülfü Karabulut ise 2.14:32’ lik finiş zamanı ile üçüncü sırada yarışı tamamladı. Fatih Azrak, Onur Calp ve Tahsin Deniz Saraç tur yedikleri için kurallar gereği diskalifiye oldular.
Elit kadınlarda da Çelmak Spor duble yaparak seonu açtı. Sadece üç elit kadın sporcunun mücadele verdiği bu kategoride 2:37:32’ lik finiş zamanı ile Çelmak’ tan Ece Bakıcı bitiş çizgisini ilk geçen sporcu oldu. Takım arkadaşı Yağmur Aydoğan, 2:46:30’ luk zamanı ile ikinci, İzmir Yüzme Triatlon Genç S.K.’ den Ümran Aslan ise 3:02:51’ lik zamanı ile üçüncü oldu.
Yaş grupları
82 atletin start aldığı 68 sporcunun bitiş çizgisini geçtiği yaş grupları kategorisinde en iyi parkur zamanını Antalya Triatlon Spor’ un süratli sporcusu Soner Oralkasım yaptı. Oralkasım 2:15:55 ile sezona 9000 puanla başlangıç yaptı. Onu, 2:17:43’ lük en iyi ikinci zaman ile TSK Gücü’ nün favori atleti Dinçer Yılmaz takip etti. Üçüncü sırayı ise 2:18:52’ lik en iyi zaman ile Babaeski sporun antrenörü tecrübeli atlet Fırat Dizman aldı.
15 kadın atletin start aldığı yaş grupları kadınlar kategorisinde en iyi parkur zamanını Kıbrıs Ares Spor Kulübü sporcusunu başarılı atleti Emine Uluçay yaptı. Uluçay, 2:40:392 luk zaman ile genel sıralamada ilk sırada yer almayı başardı. Ferdi katılımcı İronwomen Sedef Özçelik 2:42:35 ile en iyi ikinci parkur zamanına sahip olurken, Ankyra Triatlon Gençlik S.K. sporcusu olan Virginie Arslan ise 2:42:35’ lik zaman ile en iyi üçüncü parkur zamanına imza atmış oldu.
Diğer yandan Taşucu Triatlonu yarışı öncesinde üzücü bir kaza haberi geldi. Gelibolu Triatlon Takımı’ nın Gelibolu’ dan Taşucu’ na gelirken yolda bir trafik kazası geçirmesi sonucu takımın antrenörü Halil Tuna’ nın ciddi bir şekilde yaralanıp hastaneye kaldırıldığı ve tedavi altına alındığı bilgisi organizasyona ulaştı. Takım sporcularının kazayı hafif atlattığı fakat Halil Tuna’ nın hastanede tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Türkiye Triatlon Federasyonu olarak takımına geçmiş olsun derken, Halil Tuna’ ya da acil şifalar diliyoruz.
Haberin oluşmasına katkı veren Antrenör Mehmet Zeki SARI’ ya teşekkür ederiz.
Kapak fotoğrafı: Milli Takım Antrenörü Zekeriya YÜCETÜRK
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin