Türkiye’ deki triatlon yarışlarına katılım oranları, kategoriler arasındaki artış ya da azalma, değişim oranlarının rakamsal olarak gözlemlenmesi ve önümüzdeki yıllarda triatlonun gelişimi, arz-talep sorunları, olimpiyatlara dönük altyapı projeksiyonu yapmak için oldukça önemli. Bu yazı dizimizde 2014 yılında ülkemizde triatlon sporunun rakamsal değişimleri nasıl olmuş, son iki yıldaki verilerle karşılaştırarak triatlon kamuoyunu bilgilendirmeye çalışacağız.
Ülkemizde triatlon adına 2014 yılında birkaç konuda yenilik söz konusuydu. İlki ve en önemlisi küresel bazdaki en önemli triatlon yarış serilerinden birisi olan” Dünya Kupası” yarışı ilk ülkemizde koşulmuş olması. Hatırlayacağınız gibi 2013 yılında ülkemizdeki en önemli triatlon olayı ITU Avrupa Kupası’ nın Alanya’ da koşulmasıydı. Başarılı geçen 2013 Avrupa Kupası organizasyonu, 2014 yılında Dünya Kupası ve Gençler Avrupa Kupası yarışlarının ülkemizde koşulmasına imkan tanıdı. Yanı sıra İstanbul Avrupa Kupası ile Antalya Avrupa Kupası yarışları ve Elazığ’ da Balkan Grand Prix Şampiyonası gerçekleştirildi. Ayrıca Eğridir’ de koşulan Türkiye Şampiyonası final yarışında millilerimizin ETU puanı toplama imkanına sahip oldu.
Bu yıl ki bir diğer önemli uygulama ise ülkemizde ilk kez duatlon ve aquatlon şampiyonası yarışları gerçekleştirilmesi oldu. Bu şampiyonlar, ülkemizdeki triatlon altyapısını keşfetmek ve geliştirmek için oldukça önemli bir görev üstlenmekte. Özellikle aquatlon şampiyonası, küçük yaştaki sporcuları triatlonla tanıştırmak ve ısıtmak için oldukça önemli bir misyon üstlenmiş durumda.
2014’ de Triatlon
2014 yılında ülkemizde ulusal yarış statüsünde üç sprint, üç olimpik ve bir orta mesafe traitlon yarışı gerçekleştirilirken uluslararası yarışlar arasında sadece Alanya Triatlonu’ nda yaş grupları kategorisinde olimpik ve sprint mesafe yarışlar koşuldu. Bu sebepten Alanya Triatlonu yaş kategorisindeki katılım oranlarını kendi içinde değerlendirmeye tuttuk. Kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulan bir diğer yarış ise Kuşadası Triatlonu oldu. Kuşadası 2014 yılında takvimde yer almamasına karşın 2015 yılında yeniden takvime giren önemli ve zorluk derecesi yüksek bir yarış.
Öncelikle 2014 yılının yarış katılım sayı ve ortalamalarını geçtiğimiz yıl ile karşılaştırarak başlayalım.2014 yılında Cumhuriyet Kupası Orta Mesafe yarışının dahil olduğu yedi yarışa toplam katılım sayısı 1155 kişi. Bu sayı, 2013’ de 819. Yarış başına katılım ortalaması 2014’ de 165 olurken, 2013’ de 117 kalmıştı. Kısacası son bir yıldaki artış oranı %41. 2012 ‘ deki katılım ortalaması ise 92 kişi.
 (Bakınız “Yıl Bazında Katılım Ortalaması” grafiği-kapak fotoğrafı)
Triatlon yarışlarına katılan tüm kategorileri, en yüksek katılım ortalamasından en aza doğru sıralayacak olursak ilk dört sırayı erkekler kategorileri tarafından domine edildiği görülüyor. Kategori katılım ortalamasının ilk sırasında, 69 sporcu ile yaş grupları erkekler kategorisi alıyor. İkinci sıra ortalama 28 sporcu ile genç erkekler kategorisinin olurken onun hemen ardından üçüncü sırada ortalama 26 sporcu ile yıldız erkekler geliyor. Dördüncü sırada ortalama 14 atlet ile elit erkekler geliyor. Beşinci sıra ortalama 11 sporcu ile yıldız kızların olurken, altıncı sıra ortalama 10 sporcu ile yaş grupları kadınlar kategorisine ait. Yedinci sıra ortalama sekiz sporcu ile bu yıl ilk kez uygulanan aday elit erkeklerin. Onu ortalama yedi sporcu ile genç kızlar takip ederken elit kadınlar ortalama üç atlet ile, aday elit kadın ise ortalama iki atlet, son sırayı ise ortalama bir sporcu ile paraolimpik kategorisi takip ediyor.
(Bakınız “Triatlon Yarışları Kategori Katılım Oranı” grafiği)
Diğer yandan 2014 yılında en çok ilgi gören yarıştan en az ilgi gören yarışlara doğru bir göz atarsak bu yılın en çok ilgi gören yarışı Antalya Triatlonu olduğunu görüyoruz. Toplam 211 atletin start aldığı yarışı sezonun final yarışı olan Eğirdir Triatlonu 198 atlet ile izliyor. Üçüncü sırayı 193 sporcu ile sezonun açılış yarışı olan Taşucu Triatlonu alıyor. Dördüncü sırayı 188 sporcu ile bu yıl ikincisi koşulan İznik Triatlonu alıyor. Beşinci sırayı 130 katılımcı ile son birkaç yıldır istenilen ilgiyi bir türlü göremeyen İstanbul Triatlonu alıyor. Bu yıl son anda Cumhurbaşkanlığı seçim mitingi yüzünden zorunlu olarak yarış tarihi bir ertelenen İstanbul Triatlonu’ na ilgi geçtiğimiz son iki yılda azaldı. 2014’ de 130, 2103 ‘ de 72, 2012’ de 159 atletin katıldığı İstanbul Triatlonu, 165 kişilik Türkiye yarış katılım ortalamasının altında kaldığı görüldü. İstanbul’ dan sonra son sırada 123 sporcu ile Kütahya Triatlonu alıyor.
(Bakınız “Triatlon Yarışlarına Katılım Oranları grafiği. Bu grafikte yarışların sene bazındaki katılım oranları görülebilir. Kırmızı çubuklar 2014, sarı çubuklar 2013, lacivert çubuklar 2012 yılındaki katılım sayılarını temsil etmekte.)
Alanya Triatlonu ise son iki yıldır geçmişten biraz farklı bir yapıda koşuluyor. Geçmişte olduğu gibi uluslararası statüsünü devam ettiren Alanya Triatlonu, son iki yıldır çıtayı yükselterek ITU Avrupa Kupası ve Dünya Kupası gibi oldukça önemli yarışlara ev sahipliği yapmış oldu.
Alanya’ ya 2012 yılında olimpik mesafe koşulan yarışa elit, genç ve yıldız hariç 68’ i erkek, 10’ u kadın toplam 72 atlet start alırken, 2013 yılında bu rakam (sprint+ olimpik) 69 erkek, 9 kadın toplam 78 atlet, 2014’ de ise 83 erkek, 14 kadın toplam 97 atlet start almış. Son iki yıldaki artış oranları %10’ dan %20 civarına yükselmiş durumda. 2015 yılında Alanya Triatlonu’ nda yaş gruplarında yarışacak olan sporcuların sayısı 130 ila 150 arasında olması söz konusu olabilir. Hali hazırda ülkemizdeki en eski resmi triaton yarışı organizasyonu olan Alanya Triatlonu, tıpkı İstanbul Triatlonu gibi Türkiye ortalamasının altında kaldığı görülüyor.
(Bakınız “Alanya Triatlonu” grafiği)
2014 yılında yarışma takviminde yer almayan fakat 2015 yılında yeniden takvime giren Kuşadası Triatlonu ise sezon sonundaki en önemli bir yarış. 2012 yılında 168 atletin katıldığı bu yarışa 2013 yılında 206 sporcu iştirak etmiş. Toplamda yaklaşık %23’ lük artış gösteren Kuşadası Triatlonu 2015 sezon finalinde 300’ yakın sporcunun start alması mümkün olabilir.
(Bakınız “Kuşadası Triatlonu” grafiği)
Bir diğer önemli yarış ise Cumhuriyet Kupası. Bu yıl üçüncüsü koşulan Cumhuriyet Kupası’ na ilgi, her geçen yıl artmakta. 2012’ de 62 triatletin katıldığı yarışa 2013’ de 86, 2014’ de ise 114 triatlet iştirak etti. Cumhuriyet Kupası’ nın ikinci yılında ilgi %39 artarken, üçüncü yılda bu oran %25 de kaldı.
(Bakınız Cumhuriyet Kupası” grafiği)
Gelecek yazıda 2014’ de Duatlon ve Aquatlon
Hazırlayan: Alpay AKHUN