Alsında görünmez olup her zaman var olanlar kimdir diye merak ediyorsanız yazının devamını okumanızda fayda var. Çünkü onlar yarış ve organizasyonların sağlıklı ve güvenli bir biçimde gerçekleşmesini sağlayan önemli kişiler…

Teknik Görevli
Eski adıyla hakem olarak bilinen triatlon federasyonu görevlileri, Uluslararası Triatlon Birliği ITU’ nün 2014 yılında yaptığı isim değişikliği ile birlikte “Teknik Görevliler” olarak anılmaya başlandı.
Görünmezler Ama Daima Vardırlar.
Triatlon yarışları ve triatletler için oldukça önemli sorumluluklara sahip olan “Teknik Görevliler”,  sporcuların yarışlarını sorunsuz ve sağlıklı bir biçimde tamamlamasını sağlamak için günlerini ve saatlerini vakfeden federasyon çalışanlarıdır.
Teknik görevliler yarış sabahı, sporculardan önce uyanıp parkurdaki yerlerini almaya giderken oldukça uzun süren bir mesaiyi başlamış olurlar. Gün doğarken başlayan çalışmaları, yarışlar sonlanıp, son atletin bitiş çizgisinden geçmesine ve sonuçların kesinleşmesine kadar sürer. Soğuk, sıcak demeden tüm gün parkurdaki önemli ve hassas lokasyonlarda nokta görevi yapan teknik görevliler bu süreç esnasında pek fazla kimse tarafından fark edilmezler. Kısaca görünmezler ama onlar daima görev yerlerindedir.
Teknik Görevliler Kimdir ve Ne Yaparlar?
ITU’ nün geçtiğimiz günlerde “Teknik Görevli” ler hakkında yapmış olduğu tanımlamada;“ Nadir görülen bir türdür. Yarışın güvenliği ile organizasyonun arka planının doğru bir şekilde işleyişini sağlamanın yanı sıra tüm dikkatlerini atletler üzerinde tutmaya odaklanırlar.” şeklindeki espirili ifade ile açıklamakta. Nitekim bu tanım aslında var olan tüm durumu kısaca özetlemekte.
ITU Teknik Görevlisi Olmak
ITU geçmişte hakem atamalarında daha rahat bir sistem kullanırken 2009 yılında başlattığı bir uygulama ile “ITU Teknik Görevli Sertifikasyon Programı” düzenlemesine geçti. Bu uygulama son iki yıldır ülkemizde de aynı şekilde yapılmakta. ITU’ nün uyguladığı “ITU Teknik Görevli Sertifikasyon Programı”, “Seviye I, II ve III” olarak üç farklı seviyede yapılıyor. Hali hazırda, Asya Triatlon Konfederasyonu’ nun 7, Pan Amerikan Triaton Konfederasyonu’n da 7 Okyanusya Triatlon Birliği’ nda 8, Avrupa’ da 15 III. Seviye Teknik Görevlisi var.
Diğer yandan, ITU, ülkemizde 2013 ila 2014 yıllarında birer kez olmak üzere “Triatlon Teknik Görevli Gelişim Semineri” adı altında eğitimler vermekte. Bu yıl Ocak ayı sonunda Antalya’ da ITU Teknik Delegesi Paul Groves tarafından gerçekleştirilen seminere katılan Türk Tenik Görevlilerine, iki gün boyunca ITU triatlon yarış kuralları, teknik görevlilerin sorumlulukları, davranış kuralları, kayıt start-finiş prosedürleri, yüzme, değişim alanı, bisiklet ve koşu etaplarında dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili tüm detayları ve yeni değişen yarış kurallarını, en ince ayrıntılarına kadar yaklaşık 200 slayt ile uygulamalı ve teorik anlatımda bulunuldu.
Ülkemizde Teknik Görevli Olmak
2013 yılından bu yana ITU ile tamamen paralel uygulama içerisinden olan Türkiye Triatlon Federasyonu, her yıl sezon başında gerçekleştirdiği eğitim semineri ile halihazırda görev yapan teknik görevlilere yeni sezon için tazeleme eğitimi veriyor. Sezon başı eğitimlerinin yanı sıra her yarış öncesi yapılan teknik toplantı sonrasında teknik görevliler için ayrı bir kısa eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapılarak görevlilerin bilgileri en üst konumda olması sağlanıyor.
Diğer yandan eğer sistemde teknik görevli eksiği varsa, ihtiyacı olan iller, bulunduğu ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunarak sıfırdan eğitilmek üzere “Teknik Görevli” kursu açılması için talepte bulunabiliyor. Ardından da katılmak için gerekli şartnamenin duyurusu federasyon tarafından yayınlanıyor.
Teknik Görevli Olmak İçin Şartlar
Federasyonun 15.02.2014 Yönetim Kurulu kararınca aday teknik görevli olmak için gereken şartlar dördüncü bölüm madde 12’ de belirtilmiş durumda. Hakem ve Teknik Görevli Yönergesi hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.
Teknik Görevlilerle İlgili Hususlar
Aday  Teknik Görevlilerde aranacak şartlar
Madde 12 – Aday Teknik Görevlilerde aşağıdaki şartlar aranır;
a) T.C. vatandaşı olmak,
b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
c) 18 yaşından küçük, 40 yaşından büyük olmamak,
ç)  Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı ile malul olmamak,
d) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet hırsızlık, yağma dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı ve haksız mal edinme suçlarından hükümlü bulunmamak.
MHK Başkanı Değişimi
Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde federasyonun yapmış olduğu yönetim ve kurullardaki değişiklik duyurusunda Aydoğan Ulaş’ ın MHK Başkan’ lığı görevinden ayrıldığı bilgisine yer verilmişti. Türkiye Triatlon Federasyonunun resmi kuruluş tarihi olan 2001 yılından bu yana Başhakem ve geçtiğimiz yıldan bu yana MHK Başkanlığı görevlerini yerine getiren Aydoğan Ulaş, 13.12.2014 tarihinde MHK Başkanlığı görevini Ümit Akar’ a, devretmiş bulunuyor. Yeni Başhakem ise Saadet Gürer oldu. Aydoğan Ulaş, 14 yıldır sürdürmüş olduğu çalışmalarından gelen bilgi ve tecrübelerini bundan böyle Eğitim Kurulu’ ndaki yeni görevinde kullanmaya devam edecek.
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin