Geçtiğimiz haftasonun triatlon dünyasının en önemli ve en prestijli yarış serisi olan Dünya Triatlon Serisi WTS Abu Dhabi Triatlonu yarışı ile kuzey yarım kürede yarış sezonu açıldı. Sprint mesafe koşulan yarışın elit erkekler birincisi İspanyol Mario Mola olurken, elit kadınlar kategorisi birincisi ise geçtiğimiz yılın WTS şampiyonu olan Amerikalı triatlet Gwen Jorgensen oldu.
Bu yıl toplamda 10 ayaktan oluşan Dünya Triatlon Serisi yarışlarından ilki Abu Dhabi Triatlonu Mart ayının ilk haftasında yapıldı. Oldukça hızlı sprint bir yarış olan Abu Dhabi’ de sezonun ilk birinciliği İspnayol Mario Mola’ nın oldu. Hatırlayacağınız gibi Mola, 2014 sezonu WTS Şampiyonası’ nı ikinci sırada kapatmıştı. Mola, Abu Dhabi’ de bitiş çizgisini 52:32’ lik zaman ile geçerken, en yakın rakibi Fransız Vincent Luis, onun 13 saniye ardından finişe geldi. Güney Afrika Cumhuriyeti’ nin tecrübeli tiratleti Richard Murray, 52:50’ lik finiş zamanı ile yarışı üçüncü sırada bitirdi. Geçtiğimiz yılın WTS Şampiyonu Javier Gomez Noya, 53:12’ lik finiş zamanı ile kendisine ancak altıncı sırada yer bulurken, ezeli rakibi Jonathan Brownlee, 53:03’ luk zamanı ile yarışı Gomez’ in önünde beşinci sırada tamamladı.
Elit kadınlarda ise Amerikalı atletler duble yaptı. Geçtiğimiz yılın şampiyonu Gwen Jorgensen, 58:59’ lık finiş zamanı ile altın madalyaya uzanırken, vatandaşı Katie Zafares, onun on altı saniye ardından bitiş çizgisini geçti. Yarışın üçüncüsü ise sürpriz bir isim oldu.  Bermuda’ lı atlet Flora Duffy, 59:23’ lık zaman ile bitiş çizgisini geçerek değerli puanları hanesine kaydetti. Geçtiğimiz yılın WTS ikincisi Amerikalı Sarah Groff ilk yarışta yer almazken, geçtiğimiz yılın üçüncüsü Yeni Zellandalı Andrea Hewitt ise yarışı beşinci sırada tamamladı.
Kaynakça ve fotoğraf: triathlon.org
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin