Geçtiğimiz haftasonuda Portekiz’ in başkenti Lizbon’ da gerçekleşen ve kıta kupası yarışlarına puan veren 2016 ETU Avrupa Şampiyonası yarışlarına, elit kadınlarda iki, genç erkeklerde iki olmak üzere toplam dört sporcumuz katıldı. Şampiyonaya katılan sporcularımızın Lizbon’ dan puan alamadan döndüler.
19 ülkeden toplam 39 elit kadın atletin start aldığı şampiyona yarışlarının yüzme etabında iyi start alan İpek Öztosun ve Ece Bakıcı, yüzmenin ilk turunu ön grupta tamamlamalarına karşın ikinci turda geride kaldılar. Yüzmenin ikinci turunda yaşanan bu olumsuz gelişme elit millilerimizin bisiklet etabında önden çıkan büyük paketi kaçırmalarına neden oldu. Bisiklet etabında daha küçük bir grupla çevirmek durumunda kalan sporcularımız ilerleyen turlarda arkalarından gelen büyük gruba yakalanarak tur yedi ve yarış dışı kaldı.
Öte yandan 30 Ülkeden 75 sporcunun katıldığı Lizbon’ daki genç erkekler yarışında mücadele eden Gültigin Er ve Kutluhan Konuk için de oldukça şansız bir yarış oldu. Yüzme etabında oldukça iyi yüzen ve ön grupta yer alan sporcularımızın her ikisi de bisiklet etabında yarış dışı kaldı.
Gültigin Er bisiklet etabında geçirdiği kaza nedeniyle düşerek yarış dışı kalırken, Kutluhan Konuk da lastik patladığı için yarışı terk etmek zorunda kaldı.
Lizbon’ da şansızlık yaşayan sporcularımız 11 Haziran’ da Romanya’ da koşulacak olan Balkan Şampiyonası’ ndan iyi sonuçlar alması bekleniyor.
Haberin yayınlanması için katkı veren Andrea GABBA’ ya teşekkür ederiz.
Hazırlayan: Alpay AKHUN