Geçtiğimiz haftasonunda Burgaz, Bulgaristan’ da koşulan ETU Balkan Triatlon Şampiyonası’ na katılan millilerimiz çeşitli kategorilerde kürsüyü domine etmeyi başardı. Sprint mesafe koşulan şampiyona yarışlarına ilgi fazlaydı. Avrupa Triatlon Birliği ETU’ nün son anda vermiş olduğu karar ile Burgaz’ da yüzdelik dilime giren elit sporcular, ETU puanı almaya hak kazandı.

Milli sporcumuz Ceren Orhanlı Elit kadınlar kategorisinde Balkan Şampiyonası ikincisi olurken, Berrak Irmak da Balkan Şampiyonası üçüncülüğünü elde etti.

Genç erkekler kategorisinde yarışan Ali Atlan Balkan Şampiyonu oldu. Takım arkadaşı Caner Algün ise Balkan Şampiyonası’ nda bronz madalyaya kazanan bir diğer sporcumuz oldu.

İlayda Kara genç kızlar kategorisinde Balkan Şampiyonası’ ndan bronz madalya ile dönerken, yıldız kızlar kategorisinde yarışan Damla Alkım Ölmez şampiyonadan kazandığı altın madalya ile ülkemizi gururlandırdı.

Bulgaristan’ ın Burgaz şehrinde gerçekleşen şampiyonaya Balkan ülkeleri dışından katılan ülkeler şampiyonada tasnif dışı yarıştılar. Yıldız kızlar kategorisinin sonuç listesinde ikinci sırada görünen Damla Alkım Ölmez birinci olan Letonyalı sporcunun tasnif dışı yarışmış olması sebebiyle Balkan Şampiyonu olmaya hak kazanmış oldu.

51 atletin kayıt yaptırdığı elit erkekler kategorisinde beş sporcu start almazken bir sporcu yarışı terk etti, bir diğeri de kural hatası nedeni ile diskalifiye oldu. Yarışın en iyi zamanını yapan Sırbistanlı atlet Ognjen Stojanovic, 57:21 ile altın madalyaya uzanırken, ardından gelen Yunanlı atlet James Chornis, 57:34 ile gümüş, tasnif dışı yarışan Amerikalı Dan Mcintosh ise 57:45’ lik zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı. Yarışı 59:05’ lik zamanla tamamlayan Ali Mutlu tasnif dışı yarışan atletler nedeniyle Balkan altıncısı oldu. Melih İlker Gücüyener ise 1:01:27’ lik zamanı ile yarışı 12 inci sırada tamamladı.

Sekiz kadın triatletin katıldığı elit kadınlar kategorisinde 1:08:17 ile bitiş çizgisini geçen Bulgar atlet Hrista Stoyneva Balkan Şampiyonu olurken onun ardından gelen Ceren Orhanlı, 1:10:17’ lik zamanı ile ikinci olmaya hak kazandı. Orhanlı bisiklet etabı sonrası kaskını sepetin dışında unuttuğu için 10 saniye zaman cezası aldı. Berrak Irmak ise 1:11:15’ lik finiş zamanı ile Balkan üçüncüsü oldu.

27 atletin kayıt yaptırdığı genç erkekler kategorisinde üç sporcu start almazken bir sporcu kural hatası nedeniyle diskalifiye oldu. 1:01:22’ ile en iyi parkur zamanını elde eden Ali Atlan Balkan Şampiyonu oldu. Bulgar Alexander 1:02:01’ lik zamanı ile Balkan ikincisi olurken, Caner Algün, 1:02:16 ile Balkan üçüncüsü oldu. Erol Can Yaraş, 1:02:26 ile yarışı beşinci sırada tamamlarken, sindirim rahatsızlığı yaşayan Kutluhan Konuk, 1:06:07’ lik finiş zamanı ile yarışı onuncu sırada tamamladı.

13 genç kız atletin kayıt yaptırdığı şampiyona yarışında bir sporcu kural hatası nedeniyle diskalifiye olurken bir sporcu da yarışı terk etti. Kürsüdeki ilk iki sırayı Romen sporcular domine etti. Antonella Manac, 1:09:07 ile Balkan Şampiyonu olurken, Andrea Balan, 1:09:39 ile Balkan ikincisi oldu. İlayda Kara, 1:11:16 ile Balkan üçüncüsü olurken Kara’ nın 17 saniye ardından gelen Sinem Özdil ise 1:16:33 ile yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Katılımın yoğun olduğu bir kategori yıldız erkekler kategorisi oldu. 47 atletin kayıt yaptırdığı bu kategoride üç atlet start almazken, bir atlet de kural hatası nedeniyle yarış dışı bırakıldı. Süper sprint mesafe koşulan yıldız erkeklerin Balkan Şampiyonu evsahibi ülkeden geldi. 30:10’ luk finiş zamanı ile altın madalyaya uzanan Stanislav Vanev’ i, altı saniye arkasından gelen Romen Andrea Chriss takip etti. Chriss, 30:16 ile ikinci olurken, bir diğer Bulgar atlet Hristo Yovev ise 30:18’ lik zamanı ile üçüncü oldu. Bu kategoride 30:36 ile Türk sporcular arasında en iyi zamanı yapan Hüseyin Hallaç, yarışı sekizinci sırada tamamlarken, 31:00’ lık zaman ile yarışı tamamlayan Emre Erdik onuncu, 32:46:84’ lük zaman ile finiş gören Oktay Arıkan ise 14 üncü oldu.

33 traitletin kayıt yaptırdığı yarışta yıldız kızlarda bir sporcu start almadı. 32:09 ile en iyi parkur zamanını yapan Letonyalı atlet yarışı lider olarak tamamlamasına karşın tasnif dışı yarıştığı için Damla Alkım Ölmez, 32:28’ lik finiş zamanı ile Balkan Şampiyonu olmaya hak kazandı. Hırvat sporcu Paola Horvat, 32:53 ile Ölmez’ in ardından bitişe geldi. Elif Polat ise 34:21’ likfiniş zamanı ile yarışı sekizinci sırada tamamladı.

Alt Yapı Sorumlusu Alper Köksoy’ dan Balkan Şampiyonası yarışları ile ilgili aldığımız bilgiler ise şöyle:

Alper Köksoy: “Yarış parkuru hayli zordu. Olumsuz hava şartlarının denizde sert dalaya sebep olmsının yanı sıra yüzme etabı 100m kadar uzun çıktı. Denizde güvenlik azdı, sadece bir güvenlik botu bulunuyordu. Sudan çıkan sporcular yaklaşık 200m kadar merdiven çıktıktan sonra transation alanına girebiliyordu. Bisiklet parkurunun dar olmasının yanı sıra yer yer kasisler mevcuttu. Tüm olumsuzluklara karşın sporcularımız oldukça iyi yarış çıkardı. Balkan Şampiyonası’ nda  %50 başarı gösterdik. 12 sporcumuzdan altısı madalya ile yurda döndü. Yıldızlarda Damla sudan oldukça iyi çıkmasına karşın Elif Polat dalgalarla mücadelede zorlandı. Gençlerde Kutluhan sudan ilk çıktı ve iyi bisiklet çevirdi. Sindirim sorunu yaşayan Kutluhan her şeye rağmen yarışı onuncu sırada tamamladı. Sudan arka sıralarda çıkan Erol Can Yaraş, bisiklette yakaladığı grubu çekti. Tüm sporcularımız koşuya beraber başladı Ali Atlan yarışı lider olarak tamamladı. Sudan çıkışta ilk grubu kaçıran Ali Mutlu bisiklet etabının son turun lider grubu yakaladı. Oldukça iyi koşu performansı gösteren Ali, Dünya 20 incisi olan sporcuyu geçti. Yüzdelik dilime giren sporcularımız ETU puanı almaya hak kazandı.”

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin