Haftasonunda Romanya’ nın Olimp şehrinde gerçekleşen 2016 Balkan Şampiyonası’ ndan millilerimiz elit, genç ve yıldız kategorilerde aldıkları madalyalar ile moral buldu. Mustafa Şirin’ nin ETU Teknik Görevlisi olarak görev yaptığı Balkan Şampiyonası’ nda toplam altı madalya ile Türkiye takım olarak ilk sırada yer alırken, Hırvatistan beş, Romanya dört, Sırbistan üç madalya aldı. Bulgaristan ise eli boş döndü. Romanya’ da koşulan Olimp 2016 Balkan Şampiyonası, ETU puanı veriyor olması nedeniyle sporcularımız aldığı madalya ve dereceler ayrı bir önem taşıyor.
Sprint mesafe koşulan elit kadınlar kategorisinde başarılı atletimiz İpek Öztosun, 1:03:40 ile Balkan Şampiyonu oldu. Aynı kategoride yarışan Esra Nur Gökçek, 1:06:19 ise yarışı beşinci sırada tamamladı. Tecrübeli triatlet Ece Bakıcı verilen doktor raporu nedeniyle yarışlarda yer alamadı.
Elit erkekler kategorisinde mücadele veren Yunus Schomburg, 54:57’ lik zamanı ile Bulgar rakibinin altı saniye arkasından bitiş çizgisini geçti ve Balkan Şampiyonası’ nda gümüş madalya sahibi oldu. Bu kategoride yarışan bir diğer atletimiz Ali Mutlu ise 59:22’ lik finiş zamanı ile yarışı dördüncü sırada tamamladı.
Üç sporcumuzun start aldığı genç kızlar kategorisinde 1:09:36’ lık zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamlayan İlayda Kara Bronz madalya sahibi oldu. Buse Aygün,1:10:20 ile beşinci olurken Elif Polat ise 1:11:54 ile yedinci oldu.
Sprint mesafe koşulan genç erkekler kategorisinde bir diğer gümüş madalya sahibi olan triatletimiz Kutluhan Konuk oldu. Konuk, 58:47’ lik zamanı ile 56:26 zaman yapan Luka Polska’ nın ardında bitiş çizgisini geçti. Aynı kategoride 1:01:40’ lık zaman ile finiş gören Arda Tümer yarışı onuncu sırada tamamlarken, Hüseyin Hallaç, 1:02:07’ lik zamanı ile 13 üncü sırada, Oktay Arıkan ise 1:04:33’ lük zamanı ile 17 inci sırada yarışı tamamladı. Yarışın bisiklet etabında iki sporcumuz talihsiz bir bisiklet kazası yaşadılar. Gültigin Er ve Arda Tümer bisiklet etabında düşerek hafif şekilde yaralandılar. Kaza sonrasında Arda Tümer yarışa devam ederken Gültigin Er yarışı terk etmek zorunda kaldı.
Üç atlet ile yarıştığımız bir diğer kategori olan yıldız kızlar süper sprint mesafe koşuldu. Bu kategoride üç sporcumuz arka arkaya finiş gördü. Yıldız kızlarda en iyi zamanı Bilge Ece Seyhan yaptı. Seyhan, 42:54’ lük zamanı ile yarışı beşinci sırada tamamlarken kural hatası yapan Görkem Sıla Korkmaz penalty aldı. (Bekleme cezası) Korkmaz, 43:36’ lık zamanı ile yarışı altıncı sırada tamamladı. Sarah Alara Işkın ise 44:18’ lik zamanı ile yarışı yedinci sırada bitirdi.
Yıldız erkeklerde de üç atletimiz arka arkaya bitiş çizgisini geçti. 36:22 ile bitiş çizgisini geçen Erick Roger’ in arkasından gelen Kıvanç Şahinkaya, 37:39 ile bitiş çizgisini ikinci sırada geçti. Şahinkaya en iyi zamanı yapan yıldız erkek sporcumuz oldu. Onu 38:21 ile Muzaffer Gür, ve 38:38 ile Enes Kızılcık takip etti. Gür üçüncü, Kızılcık ise yarışı dördüncü sırada tamamladı.
Yarış sonrasında Balkan Şampiyonası ile ilgili Teknik Koordinatör Andre Gabba’ nın görüşlerini aldık.
Andrea Gabba: “Balkan Şampyonası için Romanya’ ya gelen milli takımımıza Cumartesi günü yarıştan önce takım olarak olabildiğince çok madalya almamızın çok önemli olduğunu ve eğer böyle olursa Balkanlar’ daki en iyi takım olma sıfatını elde edeceğimiz söyledim. Yıldız kategorisi 1999 ve 2000 doğumlu sporculardan oluşmasın karşın bizim sporcularımız 2001-2002 doğumluydu. Buna karşın çok iyi dereceler elde ettik. Onların çok iyi yarış çıkardığını ve tecrübe elde ettiklerini söyleyebilirim.
Tüm yarışlar oldukça dalgalı deniz ve rüzgarlı bir havada gerçekleşti. Bisiklet etabın hem teknik hem de hafif tırmanışlıydı. Özellikle belirtmek gerekirse bisiklet etabı Türkiye’ de koşulan teknik etaplardan daha da zorluydu. Günün sonunda neticelerden ötürü çok mutlu oldum. Hem erkek hem de kız yıldızlarımız  çok iyi yarıştılar. Tecrübe kazandılar ki bu çok önemli. Ayrıca yarış sonrası kendilerini objektif bir biçimde analiz ettiler. Yaptıkları analizlerde yarış esnasında bazı hatalar yaptıklarını fark ettiler ve gelecekte daha güçlü bir biçimde madalya için mücadele etmek istediklerini söylediler. Gençlerde iki madalya aldık, İlayda ve Kutluhan’ a teşekkür ediyorum. Çok iyi bir genç takımımız var. Yalnız Balkan Şampiyonası, Avrupa Şampiyonasına göre bir alt seviyede. Bu yüzden herkesin tecrübe, teknik ve performans seviyesini daha yukarı taşıması gerekiyor.
Elitlrde İpek Balkan Şampiyonu oldu. Bundan dolayı çok mutluyum. İpek her yıl koşusunu daha da geliştiriyor. Sağlam bir koşu triatlon için çok önemli bir unsur. Esra çok iyi bir yüzücü ( Sudan birinci çıktı.) iyi bisiklet çevirdi ve lider grupta yer aldı. Eğer koşusunu da geliştirirse Avrupa Şampiyonası’ nda mücadele edebilir. Eilt erkeklerde Ali’ nin dördüncülüğü sevindirdi. Bana göre Ali çok güçlüydü, iyi yarıştı.. (İlk üç gerçekten çok zorlu rakiplerdi.) Yunus gümüş madalya aldı, bu onun hedefiydi. Oldukça sağlam bir atlet. Ben, elde ettiğimiz bu sonuçlardan ötürü sporculara, antrenörlerine, kulüplere ve federasyona çok teşekkür ediyorum. Bu işbirliği sayesinde gelecekte çok daha iyi sonuçlar alacağız.”
Hazırlayan: Alpay AKHUN