Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun faaliyet takviminde yer alan milli takım seçme ve performans testleri 29 Mart Pazar günü Antalya’ da gerçekleştirildi. Seçmelerin yüzme kısmı Antalya Doğa Koleji havuzunda yapılırken, koşu seçmeleri Antalya GHSİM Zeytinköy Atletizm Stadı’ nda yapıldı. Seçmeler toplam 54 sporcu katıldı. 18 sporcu seçmeler için belirlenmiş olan baraj süreleri geçerek başarılı olurken seçmeye Bakü Avrupa Oyunları’ nda yarışmaya hak kazanmış olan Elit Milli Ece Bakıcı ve İpek Öztosun katılmadılar. Yanı sıra sağlık sorunları nedeniyle raporlu olan sporcular seçme testlerine katılamadılar. Koşu seçme testinde yoğun yağış nedeniyle atletizm sahasında oluşan su birikintileri seçmelerin sporcular zor anlar yaşamasına neden oldu. Yaşanan olumsuzluktan ötürü teknik kurul kararı ile 5000 m koşan sporcuların baraj sürelerine 10 saniye, 3000 m koşan sporcuların baraj sürelerine 6 saniye ilave edildi.
Barajları geçen sporcularımız ile Bakü Avrupa Oyunları’ nda yarışmaya hak kazanmış olan Ece Bakıcı ve İpek Öztosun, testlerin ertesi günü olan 30 Mart Pazartesi günü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Spor Hekimliği bölümünde performans ölçüm ve değerlendirme testlerine katıldı. Uzm. Dr. Ayşen Türk ve ekibi tarafından, sporcuların VO2 max. değerleri, eko, yürüme ve postur analizleri, genel sağlık muayneleri ve efor testleri yapıldı. Yapılan testlere Federasyon Başkanı Hamdi Güneş de katılarak yeni sezonda sporcularımıza başarı dileklerinde bulundu.
Yapılan testlerde yüzme ve koşu barajlarını geçen sporcular, A grubunda olup ITU ve ETU kotaları alınması halinde uluslararası yurtdışı Kıta Şampiyonalarına, Premium Kupalara,U23 Dünya Şampiyonalarına, Dünya Kupalarına ve Şampiyonaların, Dünya Triatlon Serileri triatlon yarışlarına katılım hakkı kazanmış oldu. Diğer yandan yüzme veya koşu kriterlerinden birini geçip toplam süre kriterini geçen sporcular ise B grubunda yer alacak ve Uluslararası yurt dışı Avrupa Kupaları,U23 Avrupa Şampiyonalarına, Avrupa Gençler Kupasına, Bölgesel Şampiyonalara (Akdeniz Kupası- Baltık Ülkeleri Kupası, Balkan Şampiyonası gibi) katılım hakkı kazanmış oldu.
Haberin hazırlanmasına katkı veren Alper KÖKSOY’ a teşekkür ederiz.
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin