Haftasonunda Konya’ da Türkiye Duatlon Şampiyonları belli oldu. Elit erkeklerde Ali Atlan Türkiye Duatlon Şampiyonu olurken, Elit kadınlarda da İpek Öztosun Türkiye Şampiyon oldu.
Elit erkekler Türkiye Duatlon Şampiyonası ikincilik kupası Zülfü Karabulut’ un üçüncülük kupası ise Umut Cavuşoğlu’ nun oldu. Elit kadınlar ise Türkiye Duatlon Şampiyonası ikincilik kupası Aliye Büyükergin’ in oldu.
Genç erkeklerde Türkiye Duatlon Şampiyonu Caner Algün olurken, Erol Can Yaraş Türkiye ikincisi Murat Ali Karadağ Türkiye üçüncüsü oldu. Genç kadınlar Türkiye Şampiyonu ise İrem Ceren Akan oldu. Tuğçe Karakaya Türkiye ikincisi, Sinem Özdil Türkiye üçüncüsü oldu.
Yıldız erkeklerde Türkiye Duatlon Şampiyonu Oktay Arıkan olurken, Huseyin Hallaç ikinci, Andrew Mert İşkin ise Türkiye üçüncüsü oldu. Yıldız kızlar Türkiye Şampiyonu ise Elif Polat oldu. Aleyna Dağlı Türkiye ikincisi, Gözdenur Güvenbaş üçüncü oldu.
Türkiye Duatlon Şampiyonası yarışları bu yıl Konya’ da üçüncü kez koşuldu. Dıuatlon yarışlarının yanı sıra aynı gün Küçükler Aquatlon Yarışları da GSİM havuzunda gerçekleştirildi. Katılımın beklenin altında kaldığı yarışların, duatlon bölümü 12 Ekim Pazar sabahı şehir merkezine 5km mesafede bulunan Şefik Can Caddesi’ nde yapıldı. Küçükler Aquatlon Yarışları ise  öğleden sonra şehir merkezindeki GSİM’ nin stadyumunda bulunan havuzda gerçekleştirildi.
93 sporcunun kayıt yaptırdığı Türkiye Duatlon Şampiyonası Final Yarışı’ nda toplam 72 atlet start aldı. Elit erkeklerde bir, genç erkeklerde de iki atlet “Penalty box” noktasında bekleme cezasını çekmedikleri için diskalifiye olurken, genç erkeklerde üç, yaş gruplarında da bir atlet teknik nedenlerden ötürü yarışı terk etmek zorunda kaldı.
Konya Küçükler Aquatlon Yarışı’ na 34 erkek, 32 kız katılımcı olmak üzere toplam 66 sporcu katıldı. Bu yıl ilk kez Küçükler Türkiye Aqautlon Şampiyonası adı altında koşulan yarışlar, Denizli’ de koşulacak olan final yarışından önceki son yarış olma özelliğini taşıyordu. Bursa, Trabzon ve Elazığ’ dan yeni kulüplerin katılımlarının gerçekleştiği yarışlar GSİM’ in havuzunda koşuldu. Çukur tipi havuz yapısına sahip olan havuzda yarışan küçük sporcular, sudan çıkmak için kendi takım antrenörlerinden yardım aldı. Herhangi bir sorun yaşanmayan yarışlarda izleyenler minik sporcuların çetin mücadelesine tanık oldular.
Konya Aquatlonu 2002-2003 küçük erkekler birincisi Ali Yağız Önal olurken, ikinci Cemal Veziroğlu, üçüncü Ediz Süleymanoğlu oldu. Aynı yaş katengorisininn küçük kızlarda birinci Beyza Cesur olurken, Selin Eyüboğlu ikinci, Bera Seçilmiş üçüncü oldu.
2004-2005 doğumlu küçük erkekler birinciliği Egehan Rüzgar Arıcı’ nın olurken, ikinci Baha Çokçetin, üçüncü Miraç Yetkin oldu. Aynı yaş kategorisinin küçük kızlar birincisi Nevra Başak olurken, Lara Çinko ikinci, Ecenur Öztürk üçüncü oldu.
Yarışları bir gün öncesinde yapılan makarna partisinde bir ilk yaşandı. Makarna partisinde yarış organizasyonuna katkı veren kişi ve tüzel kuruluşlara plaket hediye edildi ve yeni düzenleme sayesinde yarıştan sonraki ödül töreni de kısalmış oldu.
Şefik Can Caddesi’ nde gerçekleştirilen duatlon yarışlarında yeterli güvenlik tedbirleri sayesinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Duatlon yarışlarının sona ermesinin ardından saat 13’ de finiş bölgesinde yarışın madalyalarının teslim töreni yapıldı. Sonrasında tüm sporcular GSİM’ nin araçları ile aqautlon yarışı ve de duatlon şampiyonası kupa töreninin gerçekleştirileceği yer olan şehir merkezindeki GSİM’ e havuzuna götürüldü. Küçükler aquatlon yarışlarının sona ermesinin ardından saat 15:30’ da hem aquatlon madalya töreni hem de duatlon şampiyonası kupa töreni yapıldı. Yapılan törenin ardından yarışlar sona ermiş oldu.
Fotoğraf: Barış BARLAS
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin