Millilerimiz geçtiğimiz haftasonunda Kiev’ de gerçekleşen “2014 Kiev ETU Triatlon Avrupa Kupası” nda olimpiyat puanı toplamak için mücadele verdiler. Elit erkeklerde lastik patlatarak büyük bir şansızlık yaşayan Melih İlker Gücüyener, yarışı terk etmek zorıunda kalırken, Kutsal Batuhan Şanlı ise tur yediği için diskalifiye oldu. 39 elit erkek sporcunun start aldığı kategoride 30 atlet bitiş çizgisini geçebildi. Elit erkeklerde Portekizli atlet Pedro Palma, 1:49:20’ lik totaldeki en iyi zamanla bitiş çizgisini ilk sırada geçen sporcu oldu. Palma’ yı altı saniye arkasından evsahibi Ukraynalı Yegor Martynenko takip etti. Martynenko, 1:49:26 ile ikinci olurken, Macar sporcu Akos Vanek de ikincinin altı saniye ardından 1:49:32 ile finiş gördü.
Elit kadınlarda yarışan İpek Öztosun, elde ettiği 2:14:00’ lık zaman ile yarışı 11 inci sırada tamamlayarak sezondaki en iyi derecesini elde etti. %8’ lik dilime giren Öztosun olimpiyatlar için puan kazanmış oldu. Berrak Mutlu da elde ettiği 2:16:16’ lık zamanı ile yarışı 16 ıncı sırada tamamladı. Mutlu da 2015’ de Bakü’ de gerçekleştirilecek olan Avrupa Oyunları için ülkemize ikinci kotayı kazandırmış oldu. Ece Bakıcı ise 2:18:40’lık zamanı ile yarışı 18 inci sırada tamamladı. 20 elit kadın sporcunun start aldığı bu kategoride 18 sporcu bitiş çizgisini geçebildi. Ukraynalı Yuliya Yelistratova, 2:05.29’ lık finiş zamanı ile altına ulaşırken, Alman Lisa Sieburger, 2:06:19 ile gümüş, Polonyalı Agnieszka Cieslak, 2:07:28’ lik zamanı ile bronz madalya sahibi oldu.
Her zaman olduğu gibi sporcularla ilgili yarış analizini, millilerimizle birlikte Ukrayna’ ya gitmiş olan Alt Yapı Sorumlusu Antrenör Alper Köksoy’ a sorduk.
Köksoy: “Millilerimiz Kiev ve Penza’ deki yarış için 9-26 Haziran tarihleri arasında Eyüp Yazıcı ‘ nın kamp müdürlüğü, Mert Onaran ve şahsımın antrenörlük yaptığı Sakarya milli takım kampında hazırlık dönemi geçirdiler. Kamp süresince antrenman programı Andrea Gabba tarafından internet yoluyla denetledi. Kamp genel anlamda çok verimli geçti. Programa uygun olarak bazı günler iki bazı günler üç antrenman gerçekleştirildi. En uzun yüzme antrenmanı ikinci hafta Salı günü sabah seansında 6000m akşam seansında 6.300m ile toplam 12.300m şeklinde oldu. Bisiklet ise yine ikinci hafta Pazar günü 120 km oldu. Koşuda genelde interval ve bisiklet üstü koşular şeklinde çalışmalar yaptık. Kamp boyunca Sakarya Türk Telekom ‘ dan araç desteği aldık. Bisiklet antrenmanlarında ve bazı koşu antrenmanlarında araçla kontrol gerçekleştirildi. Sakarya kampı sonunda yıldız takım Penza’ ya elit takım ise Kiev’ e gitmek üzere yola çıktı. Kiev’ deki yarışa gelince; Kiev’ de gerçekleştirilen Avrupa Kupası sporcularımız için güzel geçti. Diğer yandan Ukrayna organizasyon olarak sınıfta kaldı diyebiliriz. Çünkü, seçilen otellerin yarış yerine çok uzak mesafede olması, iki değişim alanı olması, yapılacağı ilan edilen makarna partisinin gerçekleştirilmemesi, İngilizce bilen çok az sayıda görevlinin olması sorunlardan birkaçı olarak söylenebilir. En büyük sorun ise bisiklet ve koşu parkurunun yarış anında gösterilmesi oldu. Sporcularımıza gelince İpek, Ece ve Berrak bisiklet etabını ikinic grubun içerisinde bitirdiler. Ön grupla aralarında dört dakika vardı. İpek, 39:41’ lik koşu zamanı ile bu sezonun en iyi zamanını koşarak yarışı 11 inci sırada tamamladı. Elde ettiği zamanla %8’ lik dilimde yer aldı ve olimpiyat puanı kazandı. Berrak da %10’ luk dilime girerek ülkemiz için Bakü’ ye ikinci kotayı kazandırmış oldu. Ece ise bir hafta önce katılmış olduğu Burbay Triatlon yarışının yorgunluğunu üzerinde taşıyordu. Bu da koşu zamanına olumsuz bir şekilde yansıdı. Elit erkeklerde Melih İlker, 18:40’ lık yüzme zamanı ile ön grubun sonunda sudan çıktı. Bisiklette ön grup içinde sürerken lastiği patladığı için yarışı terk etmek zorunda kaldı. Batuhan İse yüzmeden son sırada sudan çıktı. Bisiklette tek başına kalan Batuhan, üçüncü turda ön gruba yakalanmaktan kurtulamadı.”
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin