Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan İzmir Duatlonu haftasonunda 7-8 Mart tarihlerinde İzmir İnciraltı Kent Ormanı’ nda koşulacak. 8 Mart Pazar günü koşulacak olan yarışta, minikler kategorisi hariç, yıldız, genç, elit, yaş grupları ve paratriatletler mücadele verecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da lisansı olmayan amatör katılımcılar için “Halk Duatlonu” yarışları da koşulacak.
Lisanslı sporcular için kayıtları 5 Mart Perşembe akşamı saat 24’ e kadar açık olan yarışın, lisansı olmayan katılımcılar için (Halk Duatlonu) kayıtlar, için yarışma günü olan 8 Mart Pazar günü saat 13.00 – 15.00 arasında yarışma start bölgesinde gerçekleştirilecek. Halk kategorisinde yarışacak olan katılımcıların yanında bulundurması gereken belgeler; güncel sağlık raporu, kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı) ve 18 yaşından küçükler için velilerinin dolduracağı muvafakatnamelerin yanı sıra bisiklet ve kasklarını yanında bulundurmaları zorunlu. Yarıştan önceki gün yapılan teknik toplantıda lisanslı sporcuların 2015 vizesi yapılmış lisanslarını yanında bulundurmaları şart. Diğer yandan gerek il dışından gelen gerekse İzmir’ de ikamet eden sporcular, yarış kaydını kesinleştirmek için teknik toplantı sonrası kafile listesini de vermekle yükümlü.
İzmir Duatlonu Hakkında
İlk kez 2008 yılında Konak meydanında koşulan yarış dört yıl aradan sonra 2013 ve 2014 yıllarında Sasalı Doğal Yaşam parkı’ nın yanındaki piknik alanında koşuldu. Bu yıl ise yarış lokasyonunda değişiklik yapıldı ve yarış İnciraltı’ nda bulunan Kent Ormanı’ nda alındı. Şampiyona yarışının ikinci ayağı olan İzmir Duatlonu’ nun hem koşu hem bisiklet parkuru eğimsiz sıcak asfalttan ve oldukça düz. Bu yıl ilk kez Kent Ormanı ile Bakü Bulvarı’ nda koşulacak olan İzmir Duatlonu oldukça hızlı bir duatlon yarışı olmaya aday. Yarış günü hava sıcaklığı, sabah saatlerinde 12, öğleden sonra 14 santigrat derece civarında olması beklenirken parçalı bulutlu ve ara ara sağnak yağış olması ihtimali söz konusu.
Hazırlayan: Alpay AKHUN