Federasyonun faaliyet takviminde yer alan puanlı triatlon ve aquatlon yarışlarının bu yılki ikinci ayağı haftasonunda Bursa’ nın tarihi ve turistik ilçesi olan İznik’ te koşuldu. İznik Triatlonu , Türkiye Triatlon Federasyon’ nun, İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi, Spor İlçe Müdürlüğü, Ticaret Odası ve İZTİM ile karşılıklı çalışmaları neticesinde bu yıl dördüncü kez gerçekleştirildi.
Sprint mesafe koşulan triatlon yarışlarında yıldız, genç, elit, yaş grupları ve paratriatlon kategoriler start alırken aynı günde minikler kategorisi A1,A2,A3 puanlı aquatlon yarışları da gerçekleştirildi. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak triatlonda kullanlan çipli zaman ölçüm sistemi aqutlaonda ilk kez Antalya’ da kullanılmaya başlanmıştı. Antalya’ da olduğu gibi İznik’ te de hem aquatlonda hem de triatlonda çip sistemi kullanılarak daha hatasız sonuçlar elde edilmesine yardımcı oldu.
Triatlon ve aquatlon yarışlarına 600’ e yakın atlet kayıt yaptırmasına karşın ülkemizde son günlerde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle kayıt yaptıran sporcuların ancak yarısının organizasyonda start aldığı görüldü. Cuma akşamı geç saatlerde Ankara ve İstanbul’ da yaşanan istenmeyen olaylar sonrasında resmi makamlardan alınan bilgi ve talimat gereğince yarışları yapılmasına karar verildi. Konuyla ilgili olarak federasyonun resmi web sitesi ve sosyal medyadan triatlonseverlere yarışların yapılacağına dair gerekli duyuru ve bilgilendirmelerin yapılmasına karşın bir kısım sporsever yarışlara iştirak edemedi.
Yarışlardan üç gün önce resmi başvurularının bitmesinin ardından triatlon için 351, aquatlon için 235, toplam 586 atletin kayıt yaptırması ile İznik Triatlonu Mayıs ayında koşulan Antalya Triatlonu’ nun 508 olan kayıt rakamlarının oldukça önüne geçmiş olarak görünüyordu.
İznik Triatlonu Cuma akşamına kadar ülkemizdeki en yüksek triatlon yarışı organizasyonu olma sıfatını taşırken bilindiği gibi yarıştan iki gün önce yaşanan üzücü ve talihsiz olaylar zinciri, doğal olarak bazı sporcu, idareci ve aileleri endişeye sevk ettiği için katılım beklenenin altında kaldı. Pazar günü ise yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 174 triatlet ile 124 aquatlon sporcusu olmak üzere toplam 298 atlet yarışlarda start aldı. İlki 2013 yılında koşulan İznik Triatlonu’ nda o yıl, 167 sporcu, 2014 yılında 181 sporcu, 2015 yılında ise 224 sporcu start almıştı.
Yarış organizasyonları hazırlıkları günlerce önceden başlamasına karşın Perşembe gece yarısına kadar gerçekleşen çok yoğun kayıtlar nedeniyle Cumartesi günü organizasyon alanı için yapılacak olan revizyon çalışmaları bir gece önceden yaşanan üzücü olaylar nedeniyle geç başlanmasına yol açtı. Artan talebe bağlı olarak yarış parkuru, değişim alanı ile dinlenme bölgesinde genişletme ve çeşitli düzenlemelere gidildi. Cumartesi saat 14:30’ dan itibaren aquatlon kayıtları saat 17’ den itibaren de traitlon yarışları kayıtları yapılmasının ardından İznik Ticaret Odası’ nda teknik toplantı gerçekleştirildi. Teknik toplantı sonrası İznik Belediyesi’ nin Kayıkhane Sosyal Tesislerinde sporculara makarna partisi verildi.
Yarışlar, Pazar günü Basra’ dan gelen sıcak hava dalgasının yarattığı zorlu atmosferik koşullarda koşuldu. Bazı sporcuların sıcakta yarışmaları nedeniyle sıkıntılı anlar yaşamasına rağmen atletlerin herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması sevindiriciydi.
Pazar sabahı başlangıç düdüğü, ilk olarak süper sprint mesafe koşan yıldız erkekler ve onların üç dakika ardından yıldız kızlar için çaldı. Yıldızları, yarım saat ardından genç erkek A-B ve elit erkekler çıkış yaparken genç kadın A-B ile elit kadınlar erkek ve kadın sporcuların parkurda karşılaşmamaları için 1 saat sonra start verildi.
Saat 10:45’ den itibaren ise günün en renkli ve sempatik sporcuları olan minikler sırasıyla A1-A2 ve A3 kategorileri başlama noktasına geldiler. Minik sporcular parkurda ter dökerken yarışları seyreden ailelerin kenarda daha fazla ter döktüğü ise gözlerden kaçmadı.
Hem aquatlon hem triatlon yarışları başlangıç yeri geçtiğimiz üç yıldır olduğu gibi Göl Sahil Yolu’ ndaki Şehit Kara Pilot Üsteğmen Sedat Pelit Parkı’ ndaki küçük liman mendireğinin olduğu bölgede verildi. Aquatlon sporcuları göl mendireği içindeki bölümünde yüzdükten sonra Göl Sahil Yolu’ nun güneyine doğru koşup bitiş çizgisine geri dönüş yaptılar. Triatletler ise 750 m’ lik yüzme etabını mendirek önündeki üçgen dubalar arasında iki tur yüzerek tamamladılar.
Karaya çıkan sporcular, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi teknik bir parkur olan 20km’ lik bisiklet etabı için Kız Kalesi’ nin önünden geçen Orhangazi Caddesi’ nden İznik-Yenişehir yolunda 100m kadar kısa bir geçiş ile tekrar Göl Sahil Yolu’ na çıkarak sekiz tur üstünden etabı tamamladılar. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bisiklet parkurunun zemininde bulunan kilit taşları ile asfalt yamaları atletlerin sürüşü konforuna az da olsa olumsuz etki yapmasına karşın herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.
Yaşanan tek kaza Aldosk kulübü yıldız sporcularından Baran Aktan tarafından yapıldı.  Zeminde bulunan küçük bir çukurdan kaçmak isterken yaptığı manevra sonrasında yol kenarında park halinde duran araca çarpan Baran Aktan düşerek hafif yaralandı. Yarışı terk etmek zorunda kalan Aktan, ilk tedavisinin ardından taburcu edildi. Kendisine triatlon federasyonu olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Bisikletlerini değişim alanına bırakan sporcular, koşu etabına geçiş yaptılar. Göl Sahil Yolu’ nun Kuzey istikametine doğru dört tur koşarak bitiş çizgisini gelen triatletler yarışı tamamlamış oldular. Öğlen saatlerinde start alan yaş grupları kategorisi sporcuları oldukça sıcak bir havada koşarken hem birbirleri hem de hava şartları mücadele ettiler. Birçok atletin serinlemek için üstlerine su döktüğü görülürken bazılarının formalarının üstelerini sıyırdıkları görüldü. Kurallar gereği forma üstü sıyıran sporculara 10 saniye bekleme cezası verildi. Öte yandan bisiklet etabında kategori dışı draft (Kadın sporcunun erkek sporcunun bisiklet arkasında sürüş yaparak hem cinslerine karşı haksız kazanç elde etmesi) yapan ya da eksik tur atan atletler diskalifiye edildi.
Bir diğer küçük bir kaza ise sporcuların dışında federasyonun eski ve tecrübeli hakemlerinden olan Kemal Sevindik tarafından yapıldı. 15 yıldır hakemlik yapan Sevindik, İznik’ te motor hakemliği görevini yerine getiriyordu. Sürüş esnasında çipli zaman sistemi halısının üzerinden geçerken halının kayıp sistemin bozulmasına engel olmak isteyen Departiming görevlisinin ani ikazı üzerine panik fren yapmak zorunda kalan Sevindik motordan düşerek hafif şekilde yaralandı. Sevindik’ e yapılan ilk müdahalede kaburgalarında ezilme olduğu tespit edilip tedavi sonrasında taburcu edildi. Değerli federasyon görevlilerinden olan Kemal Sevindik’ e de acil şifalar diliyoruz.
Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, Genel Sekreter Ömer Faruk Gümrah, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve Ticaret Odası başkanı Mahmut Dede, Gençlik Hizmetleri İlçe Spor Müdürü Hüseyin Coşkun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci’ nin katılımları ve gün sonunda yapılan ödül törenleri ile yarışlar sona ermiş oldu.
Son yıllarda İznik’ teki tüzel ve özel kurumların spor organizasyonlarına verdiği desteğin giderek artması ve düzenli olarak İznik’ te gerçekleşen spor organizasyonlarından biri olan triatlon yarışlarına olan ilginin her geçen yıl arttığı söylenebilir. Bugünlerde çalışmaları yapılan İznik sahili rekreasyon alanı çalışmalarının önümüzdeki yıl tamamlanması gelecek yıl çok daha güzel bir yarışma parkurunu sporculara açacak olan İznik Belediyesi’ nin traitlon yarışları için 1000’ e yakın sporcuyu ağırlaması bekleniyor.
Hazırlayan: Alpay AKHUN