Geçtiğimiz hafta sonunda Avustralya’ da start alan ITU Dünya Kupası yarışları serisinin ikinci yarışı olan New Playmouth Dünya Kupası, Yeni Zelanda’ da koşuldu. Soğuk ve yağışlı bir havada sprint mesafe koşulan yarışın elit erkekler kategorisinde müthiş bir mücadele veren Güney Afrikalı Richard Murray altın madalyaya sahibi oldu. Elit kadınlarda da Amerikalı atlet Kaitlin Donner altın madalya sahibi oldu.
37 ülkeden 75 atletin start aldığı yarışta 73 atlet finiş gördü. Elit erkekler kategorisinde günün en iyi performansını sergileyen sporcusu Richard Murray oldu. Murray, değişim alanına ikinci girişinde yarış heyecanı nedeniyle kaskını unuttuğu için 10 saniye zaman cezası aldı. Zaman cezasına karşın 52:38’ lik finiş zamanı ile yarışın şampiyonu oldu. Murray’ ın aldığı zaman cezasına karşın 3 pace altındaki koşu ortalaması oldukça dikkat çekti. Hatırlayacağınız gibi Murray WTS Abu Dhabi de sezonu üçüncü olmuştu. Murray’ ın en yakın takipçisi tecrübeli Rus atlet Alexendar Bryukhankov oldu. Bryukhankov, yarışı 52:59’ luk zaman ile ikinci sırada tamamlarken, Norveçli sporcu Kristian Blummenfelt, 53:02’ lik zaman ile üçüncü olabildi. Olimpiyat puanı toplamak için New Plymouth’ a giden Jonas Schomburg, bu yıl katıldığı ikinci Dünya Kupası yarışında 51 inci sırada finiş gördü. Schomburg, bitiş çizgisini 55:47’ lik zaman ile geçti.
27 ülkeden 55 sporcunun start aldığı, 50 sporcunun finiş gördüğü elit kadınlarda Amerikalı atletler kürsüde duble yaptı. Günün en iyi zamanını yapan Kaitlin Donner, 1:00:18 ile bitiş çizgisini geçti. Donner, böylece ilk kez Dünya Kupası yarışında birincilik kürsüsüne çıkarken, vatandaşı Reneee Tomlin, onun iki saniye ardından bitiş çizgisini geçerek gümüş madalya sahibi oldu. Çek sporcu Vendula Frintova ile 1:00:25’ lik finiş zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı.
Fotoğraf: ITU Media Scott LAT
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin