Triatlon dünyasının ikinci önemli yarış serisi olan ITU Dünya Kupası yarışları geçtiğimiz haftasonuda Avustralya’ da açıldı. 2015 Dünya Kupası, sezonun ilk yarışı, Avustralya’ nın kıyı şehirlerinden olan Mooloolaba’ da 13 üncü kez gerçekleşti. Alanya Dünya Kupası yarışının da dahil olduğu sekiz ayaktan oluşan ITU Dünya Kupası yarışlarının ilki, sprint mesafe üstünden koşuldu.
34 ayrı ülkeden 73 atletin start aldığı elit erkekler kategorisinin şampiyonu Fransız David Hauss oldu. Hauss, 55:22’ li k zaman ile bitiş çizgisini geçti. Avustralyalı sporcu Jacob Birtwhistle Hauss’ un iki saniye arkasından bitişe gelirken, İspanyol Vincente Hernandez, 55:312 lik finiş zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı. Yarışta dokuz atlet tur yediği için dört atlet de teknik nedenlerde dolayı finiş göremedi.
24 ayrı ülkeden 50 elit kadın sporcunun start aldığı yarışın şampiyonu 1:01:42’ lik finiş zamanı ile Meksikalı Tamara Gomez Garrido oldu. Kanadalı sporcu Amelie Kretz, 1:01:46’ lik finiş zamanı ile hemen Garrido’ nun ardından bitiş çizgisini geçerken, evsahibi sporcu Asleigh Gentle, 1:02:01’ lik zaman ile üçüncü oldu. Yarışta altı kadın atlet tur yediği için altısı da teknik nedenlerden ötürü yarışı tamamlayamadı.
Sezonun bir sonraki yarışı 22 Mart tarihinde Yeni Zelanda da New Plymouth’ da koşulacak. Oldukça hızlı başlayan sezonun hayli çekişmeli geçmesi bekleniyor.
Fotoğraflar: ITU Media Delly CARR
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin