Haftasonunda İstanbul Dragos’ da gerçekleştirilen İstanbul Triatlonu ve aquatlon yarışları rekor seviyede katılımla gerçekleştirildi. Triatlon ve aqutlaon yarışlarına toplam 648 sporcu kayıt yaptırırken, elit, genç, yıldız, paratriatlet ve takımlar kategorisinde 455; aqautlaonda ise 131, toplam 586 sporcu start aldı ve Türk triatlonu, tarihinde bir ulusal yarıştaki en yüksek katılımcı ve start alan sporcu sayısıyla yeni bir rekora imza atılmış oldu.
Bu yıl altıncı kez İstanbul Kartal Dragos sahilinde gerçekleştirilen triatlon ve aquatlon yarışları uluslararası yarışları aratmayacak seviyede güvenlik ve organizasyon kalitesinde yapıldı. Yarışlar, Ağustos ayına göre oldukça uygun hava koşullarında gerçekleşti. Günün büyük bir bölümünde bulutlu ama 28-34 santigrat derecelik sıcaklıkta ve hafif rüzgarlı bir havada koşulan yarışlarda sporcular da çok fazla bunalmadı.
Geçtiğimiz yıl olduğu gibi Kartal Dragos Yat Marinası yanındaki sahilde 23 santigratlık deniz suyu sıcaklığında yüzen triatletler, bisiklet etabını, tek tarafı trafiğe kapatılan Turgut Özal Sahil Bulvarı’ nın kıyı tarafındaki bölümünde koştular. Koşu etabı ise sahil yolunun kıyı tarafında bulunan rekreasyon alanında koşuldu. Yeni dökülmüş sıcak asfaltta ve tamamen düz zeminden oluşan bisiklet ve koşu parkurları ile İstanbul Triatlonu’ nun en hızlı yarış parkuru olmasına neden olurken tecrübeli atletler oldukça iyi zamanlara imza attı. Kartal Dargos parkuru nerdeyse sıfır eğime sahip olması nedeniyle İstanbul Triatlonu’ nu Antalya Triatlonu’ ndan daha hızlı bir yarış haline getirmiş oluyor. Özellikle trafikten tamamen izole edilmiş olan bisiklet parkurunda herhangi bir istenmeyen sporcu-araç karşılaşması da yaşanmaması organizasyon ve sporcular adına sevindiriciydi.
Pazar sabahı 07’ de başlaması gereken yaş grupları sprint mesafe triatlon yarışları değişim alanına girişteki yoğunluk nedeniyle 15 dakika gecikme ile başladı. Yaş gruğlarındaki sporcu sayısının çok olması ve yüzme etabında kaos yaşanmasına engel olmak ve sporcu güvenliğini üst seviyede tutmak nedeniyle yaş gruplarında kademeli start (Dalga- Wave Start) verildi. Bir gün önce yapılan teknik toplantıda atletlere kademeli start hakkında açıklama yapılarak bilgilendirme yapılmış ve parkur hakkında bilgilendirme yapılmıştı.
7:15’ de yaş grupları ilk olarak 19+’ dan -30+’ ya kadar beş dakika sonra 35+ ve 40+ ve 07:45’ de de 45+ ile yaş grubu kadınlar start aldı. Sonrasında etkinlikler, saat 09’ daki 2005-2006 ila 2007-2008 doğumlu miniklerin A1 ve A2 aquatlon yarışlarındaki mücadelesi ile devam etti. Saat 10:30’ da yıldızlar startından sonra netleşen yaş grupları yarış sonuçları ile birlikte öğlen 12’ sularında yaş grupları, takımlar ve paratriatletler ödül töreni gerçekleştirildi. Öğleden sonraki bölümde elitler ve gençler aynı anda start aldı. Elit ve gençlerin yarışlarının son bulmasının ardından saat 14:00’ de de halk triatlonu yarışları gerçekleştirildi. Saat 16’ da yapılan öğleden sonraki bölümün yarışların ödül töreni ile yarışlar son buldu.
Hazırlayan: ALPAY AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin