Gloria Sports Arena, Turset ve Türkiye Triatlon Federasyonu işbirliği ile ülkemizde ikinci kez koşulan Gloria Ironman 70.3 kürsülerini Türk sporcular domine etti. Yerli yabancı kayıtlı 700’ e yakın bireysel ve takım sporcusunun mücadele ettiği yarışın genel klasmanda en iyi zamanı yapan Yunus Schomburg şampiyon olurken kadın atletler arasında da ise Ece Bakıcı ikinci oldu. Kürsüyü işgal eden Türk sporcular arasında Onaran kardeşler de vardı. Kendi yaş gruplarında ikincilik kürsüsünü çıkan Mert ve İpek Onaran duble yaptı.
Glorai Serenity önündeki plajdan start alan atletler yaklaşık 1200m yüzüp kıyıya çıkarak Avustralya dönüşü ile tekrar suya girdiler. Triatletler, trafikten tamamen izole oldukça hızlı, düz bir bisiklet parkurda 90km bisiklet çevirdikten sonra koşu için Glroia Otel’ inin ağaçlarla kaplı golf sahasında mücadele verdiler. Serenity’ den start alan triatletler Gloria Sports Arena’ da finişe girdi. Parkur izolasyonları ve güvenlik tedbirleri çok iyi sağlanmış olan yarışta herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.
 23.5 santigratlık deniz suyu sıcaklığının yanı sıra sabah saatlerinde serin olan hava sıcaklığı günün ilerleyen saatlerinde 28 santigrat dereceye kadar ulaştı. Oldukça hızlı bir parkura sahip olan Gloria Ironman Türkiye yarışına katılan çok sayıda erkek Türk triatlet, beş saatin altında müthiş zamanlara imza attı. Beş saatin altında finiş gören 26 Türk sporcu çeşitli yaş gruplarında kürsüye çıkarak Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası için slot hakkı kazandı.
Genel Sıralama Erkekler
Geçtiğimiz haftasonunda Alanya’ da koşulan Avrupa Kupası’ yarışında sezonu kapatan Dünya Aquatlon Şampiyonu ve Üniversiteler Arası Dünya Şampiyonluğu ünvanlarını elinde tutan Yunus Schomburg, prestij için girdiği Ironman 70.3’ ü, 4:01:10’ la en yakın rakibinin bir saniye önünde tamamladı.
Genel Sıralama Kadınlar
Diğer yandan 2015 yılında Bakü Avrupa Oyunları’ nda yaşadığı talihsiz sakatlıktan sonra tekrar pistlere dönen Balkan ve Türkiye Şampiyonu Ece Bakıcı, 4:43:31’ lik finiş zamanı ile kadınlar genel klasman şampiyonu Rus sporcu Roksolana Ishchuk’ un 2 dakika ardından ikinci olurken kendi yaş grubu olan 19-24 yaş grubunda da altın madalyaya uzanmış oldu. Aynı yaş grubunda mücadele eden başarılı triatlet Sera Sayar ise 5:05:09 ile gümüş madalya sahibi oldu.
Erkekler Yaş Grupları
Birkaç ay önce yarış pistlerine dönüş yapan eski Türkiye ve Balkan Şampiyonu Mert Onaran, genel klasmanda altıncı sırada yer almasına karşın 30-34 ya grubunda ikincilik kürsüsüne çıktı.
Mert Onaran’ nın arkasından en iyi zamanı yapan sporcu Arif Harun Arman oldu. Arman, 4:19:05’ lik zamanı ile genelde 10. cu, 35-39 yaş grubunda ise ikincilik elde etti. Aynı yaş grubunda yarışan Tahsin Özgür, 4:23:37’ lik zamanı ile genelde 17. ci, yaş kategorisinde üçüncü olarak önemli bir başarı elde etti.
Eski Türkiye Triatlon Şampiyonu Kemal Çobanyıldızı bu yıl pistlere hızlı bir dönüş yaptı ve Gloria’ da 4:22:19’ luk zamanı ile genelde 15. ci, yaş grubunda altıncı sırada yarışı tamamladı.
Bu yıl Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası’ na da katılmış olan Sitemkar Bolsoy ise 4:25:51’ lik zamanı ile genelde 20 inci, 40-44 yaş gurubunda altın madalya sahibi oldu..
2006 yılından bu yana ülkemizi yurtdışında koşulan çok sayıda Ironman yarışlarında temsil eden ve Kona Dünya Şampiyonası qualifier’ı Oğuz Omur, 4:35.05’ lik süresi ile genelde 36’ ıncı olurken, yaş grubunda gümüş madalya sahibi oldu. Yine çok tecrübeli Türk Ironman’ lerinden Gökhan Doğruol, ise 4:37:44 süresi ile genelde 42 inci olurken yaş grubunda bronz madalya sahibi benzer
Ülkemizdeki triatlon yarışlarına Kıbrıs’ dan katılan ve bu yıl aynı zamanda Türkiye Şampiyonu olan Kemal Elektrikçi, Gloria’ da da başarısını sürdürdü. 19-24 yaş kategorisinde 5:11:32’ lük finiş zamanı ile bronz madalya sahibi oldu.
Yılların eskitemediği 60-64 yaş kategorisinin tecrübeli triatleti Menduh Lüfija ise 6:09:01’ lik zamanı ile kendi yaş grubunda bronz madalya sahibi oldu.
Son yıllarda katılıdğı triatlon ve ironman yarışlarında dikkat çeken en genç Türk Ironman Ali Bıdı, kendi kategorisi olan 65-69 yaş grubunda 7:13:36’ lık fiiş zamanı ile bronz madalya sahibi oldu.
Kadınlar Yaş Grupları
Eski Türkiye Şampiyonu milli trialet İpek Onaran ise bir gece önce sindirim problemleri yaşamasına karşın 4:56:32’ lik zamanı ile kadınlar genel klasmanında altıncı, kendi yaş kategorisinde ikinci oldu.
Son yıllarda katıldığı Ironman ve Ironman 70.3 yarışları ile hayli tecrübesini arttıran Carole Muller, 5:21:48’ lik zamanı ile 35-39’ luk finiş zamanı ile üçüncülük kürsüsüne çıkmaya hak kazandı.
Kadınlar 25-29 yaş kadınlar kategorisinde mücadele veren Nil Yangınoğlu, 5:40:35’ lik finiş zamanı ile ikincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazanırken, Özlem Soydaş ise 5:54:09’ luk zamanı ile üçüncü oldu.
Fotoğraf: Tri Max Magazine
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin