Elit kadın milli takımı sporcularımız Ece Bakıcı ve İpek Öztosun, geçtiğimiz haftasonunda Mısır’ da koşulan 2015 Hurghada ATU Afrika Kupası yarışında olimpiyat puanı için mücadele ettiler. Organizasyonunu Mısır Triatlon Federasyonu’ nun gerçekleştirdiği yarış olimpik mesafe olarak koşuldu. Yedi ayrı ülkeden 11 atletin start aldığı yarışta Rus atlet Arina Shulgina, 2:07:28’ lik finiş zamanı ile birinci olurken, Ece Bakıcı, 2:16:31’  lik finiş zamanı ile yedinci oldu. İpek Öztosun, 2:25:22 ile yarışı 11 inci sırada tamamladı. Ece Bakıcı, bu yarışta yüzde 8’lik dilime girerek Rio Olimpiyatları için toplamış oldu. 92 doğumlu olan Bakıcı, Hurghada yarışı öncesinde ITU puan listesinde 326.20 puanla 219 uncu sırada yer alıyordu. Aldığı son puanla 213 ünü sıraya yükseldi. 94 doğumlu olan İpek Öztosun ise bu yarış öncesinde 232.60 puanla 259 uncu sırada yer alıyordu. Yarış sonrasında 265′ inci sıraya geriledi.
Yarışla ilgili olarak Ece Bakıcı’ nın izlenimlerini aldık.
“Sezona çok iyi başladım ancak sakatlık geçirdim. Yanlış koşu zemini seçimi nedeniyle yine bir aylık bir sakatlık dönemi yaşadım. Sonrasında kısa sürede toparlandım ve hızla forma girdim. Sezonun ilk yarışı olan Hurghada yarışı sezon başında ne durumda olduğumuzu görmek ve eksiklerimizi tamamlamak için önemli bir yarıştı. Bu yıl benim için zirve yarışı Bakü’ deki Avrupa Oyunları olacak. Bu yarış öncesindeki yarışlar eksiklerimi tamamlamam için çok önemli. Tam olarak üç ayımız kaldı ve sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyorum. Diğer yandan yaşanan birkaç olay sonrasında olimpiyatlar konusunda artık konuşmama kararı aldım. Zaten herkes hedefimimin ne olduğunu ve bunun için ne kadar çok çabaladığımı da biliyor. Artık aldığım sonuçlarla kendimi göstermek istiyorum. Bu yarışa federasyon aracılığı ile gittim. Geçen seneki yarış sponsorumla henüz bir anlaşma yapmadık. Takımımın ve yeni malzeme destekçim Orbis Bisikletin desteğiyle antrenmanlarıma motive olmuş bir şekilde devam ediyorum.”
Kıta Kupası Yarışları
ITU kuralları gereği traitletler, olimpiyat puanını sadece ülkesinin bulunduğu kıta kupalarından toplamak zorunda değil. Kendi ülkesinin dahil olduğu kıta kupalarının haricinde sezon boyunca en fazla iki ayrı kıta kupasına yarışlarına katılabilen atletler, buradan kazandıkları puanları olimpiyat puanlarına ilave etmiş oluyorlar. Sporcular, iki ayrı kıta kupasına katılma haklarını, kendilerine uygun stratejik yarışları seçerek kullanmaları oldukça önemli. Bu yarışlara ne kadar çok ya da az sporcunun katılmış olmasının bir önemi yok. Burada önemli olan katıldıkları kıta kupası yarışında yüzdelik dilime girmiş olmaları. Tıpkı önceki hafta Jonas Schomburg’ un ATU Afrika Kupası’ nda elde ettiği birincilik ile Ece Bakıcı’ nın geçtiğimiz haftasonunda ATU Afrika Kupası’ nda elde ettiği yedincilikte olduğu gibi.
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin