Haftasonunda orta Fransa’ nın Châteauroux şehrinde ETU Avrupa Aquatlon Şampiyonası ve ETU Avrupa Triatlon Şampiyonası yarışları gerçekleştirildi. Teknik Koordinatör Andrea Gabba ile 23 Haziran’ dan bu yana İtalya’ da kampta bulunan Esra Nur Gökçek, Cumartesi günü koşulan ETU Avrupa Aqautlon Şampiyonası’ nın U23 kategorisinde mücadele etti. Pazar günü de ETU Avrupa Şampiyonası Sprint Triatlon Yarışı’ yaş grupları kategorisinde ter döktü.
Cumartesi günü gerçekleştirilen Avrupa Aquatlon Şampiyonası yarışları, genç, elit, yaş grupları, paratriatlon ve U23 kategorilerinde koşuldu. 1000m yüzme ve 5000m koşu üstünde koşulan aquatlon yarışlarının U23 kategorisinde start alan Esra Nur Gökçek, 1000m’ yi 13:52’ de yüzdü ve yüzmeden üçüncü sırada çıktı.  5000m’ yi de 18:30’ da koşan Gökçek bitiş çizgisini 33:10’ luk zamanda geçti ve kategorisinde altıncı oldu. Bitiş çizgisini ilk geçen Çek sporcu Tereza Zimovjanova ise 31:30’ uk zamanı ile ETU Avrupa Aqautlon Şampiyonu oldu.
Pazar günü de tecrübesini arttırmak için ETU Avrupa Şampiyonası Sprint Triatlon Yarışı Yaş Grupları kategorisinde mücadele eden Gökçek, 1:06’ lık finiş zamanı ile 24 atlet arasında üçüncü oldu. Gökçek böylece İki günde iki yarış koşmuş oldu.
Yarışla ilgili olarak Teknik Koordinatör Andrea Gabba ve Esra Nur Gökçek’ in görüşlerini aldık.
Andrea Gabba: ‘’Bu yarış için 2 ay öncesinden planlama yaptık. Esra, yarış için hazırdı ve iyi odaklandı. Oldukça iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Sporcumuz, elitler,U23 ve gençler ile aynı anda start aldı. Genel klasmanda ise 13 üncü sırada yarışı tamamladı.”
Esra Göcek: ‘’Herkes böyle büyük yarışlarda startta çok hızlı çıkılması gerektiğini ve yüzmenin ne kadar önemli olduğunu söylüyordu. Ama tecrübe etmeden ne demek istediklerini anlayamamıştım. Asıl yüzmenin ne olduğunu bu yarışta gördüm. Sudan kendi kategorimde üçüncü sırada çıktım. Triatlon Dünya Şampiyonaları’ nda top 10’da olan ve kürsü yapan atletler vardı. Sudan onların önünden çıkmak benim için çok önemliydi ve bunu başardım. Koşuda ise iyi derecemi yaptım. Gittikçe gelişip güçlendiğimi hissediyorum ama daha yolun başındayım ve daha çok tecrübe edinmem, daha çok antrenman yapmam lazım. Güçlüyüm ve triatlonu seviyorum ve bu yüzdende başarılı bir triatlet olacağıma inanıyorum. Ayrıca üstümde emeği olan ve başaracağıma inanan herkese teşekkür ediyorum.”
Haberin oluşmasına katkı veren Alper KÖKSOY’ a teşekkür ederiz.
Hazırlayan: Alpay AKHUN