Triatlon dünyasının en prestijli yarış serisi olan Dünya Triatlon Serisi WTS Auckland, geçtiğimiz hafta sonunda Auckland, Yeni Zelanda’ da koşuldu. Serinin ikinci ayağı olan Auckland yarışı tecrübeli İngiliz atlet Jonathan Brownlee’ nin rahat bir birinciliğine şahit olurken, Amerikalı sporcu Gwen Jorgensen Abu Dhabi’ de sonra ikinci kez bitiş çizgisini ilk geçen kadın atlet oldu.
64 elit erkek sporcunun katıldığı Auckland’ da 15 sporcu çeşitli nedenlerle finiş göremezken bir sporcu da kural hatası nedeniyle yarışma dışı kaldı. Yarışın şampiyonu Jonathan Brownlee oldu. Sezonun açılış yarışı olan Abu Dhabi’ yi beşinci sırada tamamlayana Brownlee, Auckland’ da oldukça iyi bir yarış çıkardı. Brownlee, olimpik mesafe koşulan yarışı, 1:55:26’ lık finiş zamanı ile ilk sırada tamamladı. Abu Dhabi’ de Brownlee’ nin ardından altıncı sırada yarışı tamamlayan İspanyol atlet Javier Gomez Noya ise bu yarışta da geleneği bozmadı ve Auckland’ da Brownlee’ nin peşinden finişe gelerek ikinci oldu. Gomez, yarışı 1:55:41 ile yarışı tamamlarken, Fransız Pierre Le Corre, 1:55:52’ lik zamanı ile yarışı üçüncü sırada tamamladı. Geçen yarışın şampiyonu Mario Mola, yarışı 15 inci sırada tamamlarken, ülkemiz adına yarışlara katılan Jonas Schomburg ise yarışı tamamlayamayan atletler arasına katıldı. Israilli sporcu Ametia Yonah, tur yemesine karşın lider grup ile koştuğu için diskalifiye edildi.
Jonathan Brownlee elde ettiği bu birincilikle toplamda 1386 puana ulaştı ve WTS İspanyol puan sıralamasında ilk sıraya oturdu. Javier Gomez Noya, 1282 puanla sıralamada ikinci, Fernando Alarza ise 1134 puanla üçüncü sırada yer alıyor.
52 elit kadın sporcunun mücadele ettiği yarışta, sekiz atlet çeşitli nedenlerle yarışı terk ederken altı atlet tur yediği için yarışı bırakmak zorunda kaldı. Kadınlar kategorisinde ilk iki sırası yine Amerikalı sporcuların oldu. Jorgensen ve Zaferes Auckland’ da duble yaptı. Abu Dhabi’ den sonra Auckland’ da bitiş çizgisini ilk geçen Gwen Jorgensen, 2:09:04′ lük zaman ile yarışı tamamladı. Jorgensen takım arkadaşı Katie Zaferes de 2:10:42 ile bitiş çizgisini geçerek ikinci oldu..Yeni Zelandalı Andrea Hewitt, yarışı kendi evinde üçüncü sırada tamamladı. Hewitt, kural hatası nedeniyle koşu etabında 15 saniye bekleme zaman cezası çekmesine karşın 2:10:58’ lik zaman ile bitiş çizgisini geçti. Aldığı zaman cezası yüzünden ikinciliği kıl payı elinden kaçıran Hewitt, Abu Dhabi’ de yarışı beşinci sırada tamamlamıştı.
İlk iki ayakta birinciliği elden bırakmayan Jorgensen, WTS puan sıralamsında 1600 tam puan ile lider durumda. Katie Zaferes ise 1480 puanla ikinci sırada yer alıyor. Andrea Hewitt ise 1271 puan ile üçüncü sıraya oturmuş durumda. Önümüzdeki yarış 12 Nisan’ da Avusrtalya’ nın Quuensland eyaletindeki Gold Coast’ da koşulacak. Sezonun üçüncü yarışı Gold Coast’ da yine büyük çekişmelere sahne olacak.
Fotoğraflar: ITU Media Delly CARR
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin