Federasyonumuz Alanya Triatlonu’nun ETU ve ITU ayaklarını iptal etmek durumunda kalmıştır. Konu ile ilgili iptal süreci ve gelişmeler şu şekilde ilerlemiştir.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Alanya Triatlon sporunun en önemli merkezlerinden biri, başlangıcı olmuş, triatlonun ülkemizde sevilmesine ve gelişmesine büyük katkıları olmuş, bundan sonrada olacak; Türkiye Triatlon Federasyonun büyük değer verdiği bir şehrimizdir.

2017 Yılı içinde takvimdeki yarışmaları gerçekleştirebilmek adına büyük efor sarf etmeye devam ediyoruz. Önceliğimiz her şeyden önce federasyonumuz ve triatlonun Türkiye’deki gelişimi, Türk Triatlon sporcusu ve antrenörünün gelişimidir. Kararlarımızı bu öncelikle çerçevesinde vermekteyiz.

Öncelikle Alanya ETU Avrupa Kupasının organizasyonel yapısı ile ilgili bilgi vermek isteriz. Önceki Yönetim döneminde Alanya Avrupa Kupası ile ilgili yapılan bir anlaşma ile; organizasyonun bütününü yerel organizatör yapmakta; sporcu başvuru ücretleri organizatör firmaya yatırmakta idi. Türkiye Triatlon Federasyonu’da organizasyonun hiçbir yerinde olmadığı yarışlarda ETU’ye 100 Bin TL’yi aşkın bedeli ödemekte idi. 2017 yılı içinde ETU açıkladığı yarışma takviminde yine aynı yapıda yerel organizatör firmayı organizasyon sorumlusu olarak web sitelerinden duyurmuştur. 2017 için Federasyonumuza düşen yine organizasyonunun hiçbir yerinde yer almadığı yarışta 100 bin TL’yi aşkın parayı ETU ve ITU’ye ödemekti. 2016 yılında eski yönetim döneminde yapılan Alanya yarışının parası ETU’ye ödenmeyerek Federasyonumuz borçlandırılmıştır. Bu yıl içinde de federasyonumuzun bütçe imkanları kesinlikle bu ödemeyi yapabilmeye imkan vermemektedir. Federasyonumuzdan talep edilen borçlanarak katkı verdiği Alanya Avrupa Kupasına; borcu üzerinde borç katarak; borçlanarak bir Avrupa Kupası yapılmasıdır.

Yapıyı uygun bulmasak ta Federasyonumuz için büyük önem arz eden Alanya’da yarışların icra edilmesi için arayış içinde girdik. Paranın Federasyonumuz dışında bir kaynaktan bulunmasının yolları arandı.

Federasyon heyetimiz 15-18 Haziran 2017 tarihinde Avusturya’da yapılan ETU Başkanlar Toplantısı ve Avrupa Şampiyonasına katılmıştır. Bu programlar esnasında ETU Başkanı Sayın Renato Bertrandi başta olmak üzere ETU Heyetine Alanya Avrupa Kupası için yapılacak ödeme için bütçe imkanımızın olmadığı anlatılmıştır. Bu temaslar esnasında yerel organizatör de heyetimiz ile birlikte idi.

ETU’ye ödenecek paranın sponsorluğu için yapılan girişimler sonuç vermemiştir. Bunun üzerine Federasyonumuz 9 Ağustos 2017 günü ETU Alanya Kupasına ödenecek ETU ücretinin bütçemizde olmaması sebebi ile ödenemeyeceği ve yarışların yerel ayağı dışında kalan bölümünün Federasyonumuz tarafından iptal edilmek istendiği bildirilmiştir. ETU Federasyonumuz ile temasa geçerek yarışların yapılmasını talep etmiş, Federasyonumuz borçlanarak yarış yapamayacağını bildirmiş ve sonuçta 2017 ETU Alanya Avrupa Kupası Federasyonumuzun talebi üzerine iptal edilmiştir.

İptal edilen Alanya Avrupa Kupası yurt dışı ayakları dışında kalan federasyonumuz ulusal organizasyonu yerel ilgililerinde talep etmesi durumunda aynı tarihlerde Alanya’da gerçekleştirilecektir.

ETU Alanya Kupası ETU’nün talebi ile değil, Federasyonumuzun talebi üzerine iptal edilmiştir. Federasyonumuz önümüzdeki yıllar için yurt dışı organizasyonların kaynak arayışına girecektir. Kaynağın bulunması durumunda dahi her yıl pek çok yerde yapılan Avrupa Kupa’sı değil, Avrupa Şampiyonası veya Dünya Şampiyonası’na takvime göre talip olmak olacaktır. Eğer bir uluslararası organizasyon yapılacak ise Federasyonumuzun görüşü Avrupa Kupası değil Şampiyona yapılmasıdır. Bu kararları alırken; yapılan yarışların Türk Triatletlerine, Ülkemiz ve Federasyonumuz çıkarlarına ne kadar katkı yapılacağına bakılmaktadır. Önümüzdeki dönem bir şampiyona yapılacak ise de bunun bir numaralı aday şehri; triatlona büyük katkı yapan Alanya Belediyemiz işbirliği ile Alanya’dır.

Sonuç olarak ETU Alanya Avrupa kupası Federasyonumuzun girişimi ile iptal edilmiştir. Sebebi ise zaten geçen yıllardan gelen borcun üzerine borç katarak federasyonumuzu zor durumda bırakacak kararın tüm camiamızın çıkarına hizmet etmeyeceğidir.

2 YORUMLAR

  1. 1000 tane sporcumuz – kiyafet üzerinde logolar yapıştırtmadan 50 TL kişi başı rica etsaydık …. 50.000 TL para cıkacaktı….

Comments are closed.