Sezonun finali olan 13 Eylül 2015 tarihli,” 9.Kuşadası Triatlon Türkiye Finali” adına yakışır bir organizasyon ve coşkuyla gerçekleştirildi.

Geçen yıl, finale ev sahipliği yapamamanın verdiği eksikliği gidermek istercesine, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Kaymakamlığı’nın elbirliği ile en küçük ayrıntının bile düşünüldüğü final organizasyonu, yarışmacılardan da tam not aldı.

Kuşadası sahilinin büyük bir bölümünün trafiğe kapatıldığı alan, bisiklet etabının eğim ve dönüşlerde zorluk derecesinin yüksek olmasına rağmen triatletler tarafından beğenildi. Sadece deniz etabının çıkış kısmında zorluk yaşanması, organizasyon tarafından da not alınarak gelecek yıl için düzenlenecek konular arasına eklendi.

Sabah 09.30 da yaş grupları ile başlangıç yapan Türkiye Finaline, tüm kategorilerde toplam 308 triatlet kayıt yaptırdı. İlk yarış olan ve Triatlon yarışlarının en keyifli seyirlerinden olan yaş gruplarındaki sezonun son puanlı mücadelesinde inanılmaz bir çekişme vardı. Bayanlarda 25,erkeklerde 151 yaş grubu triatletin başlangıç yaptığı yarışların sonunda, genel sıralamada bitiriş noktasını ilk gören bayanlarda 2.40.46 lık derecesiyle Emine ULUÇAY, erkeklerde 2.14.27 lik derecesiyle Arif Harun ARMAN oldu.136 yaş grubu triatletin bitirdiği yarışların ardından başlangıç komutu alan minik erkek ve bayanlarda da seyirciler zevkli bir yarış seyretme imkânı buldular. Kız ve erkek 32 triatletin başlangıç komutu aldığı yarışmalarda, sporcuların 2002-2003 doğumlu olmalarına rağmen gösterdikleri performans ileriki yıllar için umut verdi. Bu kategoride de bitiriş noktasına ilk ulaşan sporcular bayanlarda 41.01 lik derecesiyle Damla ERGÜN ve erkeklerde de 35.25 lik derecesiyle Kıvanç ŞAHİNKAYA oldu.

Günün bir diğer kalabalık yarışı da yıldızlar kategorisinde başlangıç komutunu aldı. Toplamda 45 yıldız bayan ve erkek triatletin başladığı mücadelenin sonunda, ilk gülenler bayanlarda 37.04 lük derecesiyle Elif POLAT, erkeklerde ise 33.12 lik derecesiyle Oktay ARIKAN oldu.

Ve gençler kategorisi. Triatlon Türkiye Finalinin belki de sonucu en çok merak edilen kategorisi oldu. Hepsi birbirine denk güçte 11 bayan ve 22 erkek genç triatletin mücadelesi izleyenlerden de geçerli not aldı. Bayanlarda uzun yıllar yüzme sporunun ardından triatlona başlayan Esranur Gökçek’in başarılı performans serisi bu yarışta da devam etti ve yarışmayı 1.12.41 lik başarılı bir derece ile bitirdi. Erkeklerde ise, sezon sonu yarışı Triatlon sporu adına güzelliklerle doluydu. Sıralamanın devamlı değiştiği yarışmanın sonunda bitiriş bandını göğüsleyen 1.00.18 lik derecesiyle Gültiğin ER oldu.

Elitler kategorisi günün son yarışması oldu ve günün sürprizi Milli Triatletimiz Ece BAKICI’nın da başlangıç yerinde olmasıydı. Uzun bir sakatlık döneminin ardından eski form durumuna dönmek için yoğun bir şekilde çalışan Milli sporcumuzun iyiye giden son durumu Triatlon camiasını sevindirdi. Elitlerde günün kazananları ise bayanlarda 2.31.20 lik derecesiyle İpek ÖZTOSUN, erkeklerde 2.04.07 lik derecesiyle Ali MUTLU oldu.

Triatlon festivaline dönüşen “9.Kuşadası Türkiye Triatlon Finali” nin sonunda gerçekleştirilen ödül töreni ise yarışmaların en çok konuşulacak konuları arasına girdi. Yoğun geçen sezonun sonunda kupalarını ve madalyalarını almaya hak kazanan triatletlerin sevinci tüm yorgunlukların unutulmasına yetti. Tüm gün, saatlerce ve öncesinde de günlerce süren hazırlıkların ve muhteşem organizasyonun sonunda onlarca kişinin teşekkürü hak ediyor olmasına karşılık, en başta Triatlon camiasına böylesine güzel bir gün yaşatan Kuşadası Kaymakamımız Sayın Muammer AKSOY’a ve elindekileri tüm imkanları sınırsız sunan Kuşadası Belediye Başkanımız Sayın Özer KAYALI’ya Türk Triatlonuna katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.
Ve bu haberin altında imzası olması gereken Basın Halkla İlişkiler Kurulu Başkanımız Sayın Alpay AKHUN’a bisikletiyle geçirdiği trafik kazası yüzünden bir kez daha geçmiş olsun diyerek, en kısa zamanda aramızda olması dileğimizi iletiyoruz.

2015 sezonunun ardından tüm Triatlon camiasını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz…

Adnan YAHŞİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin