15 Ağustos Cumartesi günü Salcano Triatlon Serisi Eğirdir Triatlonu ve Eğirdir Aquatlonu yarışları koşuldu. İlk kez Şirketler Takım Traitlon yarışlarının da koşulduğu Türkiye Triatlon Şampiyonası ve Aquatlon Şampiyonası’ na puan veren yarışlar, başta Eğirdir Belediyesi’ nin katkıları olmak üzere yerel resmi kurum ve kuruluşların desteği ile 13. kez gerçekleştirildi. Aquatlonda 153 triatlon yarışlarında 170, şirketler triatlonunda 9 sporcunun start aldığı organizasyonda toplamda 331 atlet yarıştı. Yarışlara ilgi beklenin üzerinde gerçekleşti.
Cumartesi günü koşulan yarışların sabah seansında A1, A2, A3 kategorilerinin yanı sıra yıldızlar ve gençler start aldı. Minikler A1, A2, A3 en çok katılımcının rağbet gösterdiği kategori olurken öğlen 11:30’ da start alan yaş grupları kategorisi, miniklerden sonra en kalabalık katılımcının mücadele ettiği bölüm oldu.
164 minik sporcunun kayıt yaptırdığı A1, A2, A3 kategorilerinde 153 atlet start aldı. Ardından start alan yıldız sporcular ise 49 yıldız atletin kayıt yaptırdığı, 46 sporcu start aldığı kategori oldu. Gençler kategorisinde ise 27 atlet kayıt yaptırırken 24 atlet start aldı. Toplamda 102 sporcunun mücadele verdiği yaş grupları ve bedensel engelli sporcular kategorisi ise elit atletleri aratmayacak hayli çekişmeli bir yarış oldu.
Yaş grupları erkekler kategorisinde en iyi parkur zamanını elde eden Uğur Sancaktepe, 1:12:11 ile ipi ilk göğüsleyen atlet oldu. Sancaktepe’ yi takiben 1:12:41 ile tecrübeli triatlet Fırat Dizman ikinci en iyi parkur zamanını elde ederken onu da 1:13:03 ile Kıbrıs’ tan yarışlara katılan Kemal Elektirikçi takip etti
Yaş grupları kadınlar kategorisinde en iyi parkur zamanı ile finişe ilk gelen kadın atlet Kıbrıs’ tan yarışlara katılan Emine Uluçay oldu. Uluçay, 1:23:17 ile finişi geçti. Uluçay’ ın arkasından deneyimli kadın triatlet Çiğdem Gülgeç, 1:24:20 ile ikinci, Begüm Özüekren Kasap ise 1:25:22 ile üçüncü sırada bitiş çizgisini geçti.
Bu yıl 13. kez gerçekleştirilen Eğirdir Triatlonu ve aqautlonu 1000m irtifa ve tatlı suda koşulan zor bir yarış olmasına karşın bunaltmayan oldukça ideal hava şartlarında koşuldu. Oldukça güvenli ve başarılı geçen ulusal yarışlarda istenmeyen herhangi bir üzücü bir olay yaşanmadı. Bu yıl Eğirdir Triatlonu ve Aquatlonu geçtiğimiz yıllara göre iki büyük farklılık gösterdi. Bunlardan birisi geçtiğimiz yıllarda olimpik mesafe koşulan ulusal yarışlar bu yıl sprint mesafe üstünden koşulması idi. Türkiye Şampiyonası’ na puan veren yarışlardan dördüncüsü olan Eğirdir, puan takip eden sporcular için şampiyona final yarışı öncesi oldukça önemli bir yarış oldu. Bir diğeri ise en son 2007 yılında uluslararası yarışlara ev sahipliği yapan Eğirdir, bu yıl tekrar Avrupa Kupası yarışlarını ilçeye getirdi. Ulusal yarışlarını Cumartesi günü koşulmasının ardından Pazar günü de Avrupa Kupası yarışları koşulacak. Haber yayına hazırlandığı esnasında elit sporcular Avrupa Kupası yarışlarında mücadele ediyordu. Cumartesi günü yarışları ödül töreinin ardından sona erdi.
Hazırlayan: Alpay AKHUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi girin